METAL-FACH Technika Grzewcza
KOTŁY C.O. NA ZRĘBKE
Kotły posiadają certyfikat EcoDesign i 5 klasy, kwalifikują się do dofinansowania w programie “Czyste Powietrze”.
Kotły na pellet
Piece z automatycznym podawaniem paliwa oraz automatyczną zapalarką do paliwa pellet.
Kotły na zrębke/pellet
Piece z automatycznym podawaniem paliwa oraz automatyczną zapalarką do zrębki i pelletu.
Kotły na drewno
Piece z ręcznym podawaniem paliwa oraz rozpalaniem, wymagana instalacja zbiornika buforowego.
Kotły na ekogroszek
Piece z automatycznym podawaniem paliwa oraz niektóre z automatyczną zapalarką do ekogroszku.
METAL-FACH
Technika Grzewcza
Modele kotłów c.o. na zrębke

GHT
Paliwo zrębka/pellet, Certyfikat EcoDesign (EcoProjekt), Certyfikat 5 Klasy.
METAL-FACH
Technika Grzewcza
kotły C.o. na zrębke – czy warto je wybrać?
Własny kocioł centralnego ogrzewania to dobry sposób na niezależność energetyczną – o ile wybierzemy model, który jest niezawodny i przystosowany do taniego paliwa. Kotły na pellet i ekogroszek to urządzenia, które nie tylko zapewniają niedrogie ogrzewanie, ale także dbałość o środowisko. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj kotłów centralnego ogrzewania, który umożliwi czystą energię cieplną i jeszcze bardziej odciąży nasz portfel w kwestii ogrzewania – są to kotły na zrębki.
Kocioł centralnego ogrzewania na zrębki – co warto wiedzieć?
Po pierwsze – dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do szerokiej gamy taniego i ekologicznego paliwa. Często na rynku oferowane są kotły na zrębki, które w rzeczywistości są kotłami na pellet i biomasę rozdrobnioną – a to generuje szereg problemów. Nie dość, że takie kotły nie są efektywne i słabo ogrzewają dom, to często trafiają do serwisu – z powodu zapchania podajnika czy retorty.
Profesjonalny kocioł na zrębki ma specjalną budowę – większy zasobnik oraz opracowaną specjalnie do tego paliwa budowę podajnika. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zrębki cechują się dużo większą granulacją niż pellet – z tego powodu wszystkie elementy muszą mieć większe gabaryty. Zrębki mają też nieregularny kształt – dlatego podajnik musi być do nich przystosowany.
Kocioł na zrębki – ekologia w dobrej cenie
Kotły na zrębki firmy Metal Fach Technika Grzewcza zapewniają sprawność na poziomie 84% przy czystym spalaniu – to świetne parametry i niska emisja gazów cieplarnianych. Ponieważ zrębki są w pełni ekologicznym paliwem – powstają przy obróbce drewna bez użycia substancji chemicznych – używając kotła na zrębki dbamy o środowisko. Ponadto, kotły na zrębki kwalifikują się do programu „Czyste powietrze”.
Proces filtracji spalin jest kilkuetapowy – z wykorzystaniem samych zrębek, a dokładnie węgla drzewnego powstałego przy spalaniu – co owocuje dużym wolumenem energii cieplnej oraz minimalną ilością spalin pozostałych po całym procesie. Kotły są bardzo szczelne – utrzymują żar aż do 4 dni bez konieczności wielokrotnego rozpalania czy dostarczania powietrza lub innego paliwa, posiadają również zapalarkę do zrębki oraz pelletu. To z kolei przekłada się na bezobsługowe działanie przez nawet tydzień – zdrowo, tanio i bezproblemowo.
Kocioł na zrębki – mniejsza awaryjność
Kotły na zrębki pracują bez problemów przez długi czas – co najmniej dekadę. To czysta oszczędność – tania energia plus zerowe koszty naprawy to ważne zalety tych urządzeń. Nie oznacza to, że eksploatacja kotła na zrębki nie jest wymagająca – kotły muszą mieć łatwy dostęp serwisowy do ślimaka, zdarza się, że trzeba usunąć blokującą zrębki.
Kocioł na zrębki – jakie ma zastosowanie?
Najczęściej na kotły na zrębki decydują się właściciele tartaków – mają nieograniczony i darmowy dostęp do paliwa. Równie chętnie korzystają z kotłów gospodarstwa rolne, szczególnie te produkujące owoce i warzywa w szklarniach. Trzecią główną grupą odbiorców są mieszkańcy domów jednorodzinnych – wybierają te kotły ze względu na dostęp do tego paliwa w okolicy, mało absorbującą eksploatację, świetne wyniki grzewcze i tanie paliwo. Warto dodać, że popiół drzewny uzyskany po ogrzewaniu jest w pełni ekologicznym nawozem – zatem kocioł na zrębki zapewnia naturalny recykling.