fbpx

METAL-FACH Technika Grzewcza

Kotły c.o. zgazowujące drewno

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zadzwoń i skorzystaj z fachowych porad naszego przedstawiciela!

Oferta kotłów c.o. na drewno

SEM DUOPELL 17

SEM DUOPELL

Zakres mocy: 16kW
Paliwo podstawowe: drewno opałowe
Paliwo dodatkowe : pellet
Certyfikaty: EcoDesign | 5 Klasa
Klasa energetyczna: A+
Kwalifikuje się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”

Sprawdź

SEMAX OPTI

Zakres mocy: 16kW
Paliwo: drewno opałowe, kawałkowe
Certyfikaty: EcoDesign | 5 Klasa
Klasa energetyczna: A+
Kwalifikuje się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”

Sprawdź

SEMAX BASIC

Zakres mocy: 15-40kW
Paliwo: drewno opałowe, kawałkowe
Certyfikaty: EcoDesign | 5 Klasa
Klasa energetyczna: A+
Kwalifikuje się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”

Sprawdź

Kocioł z ręcznym podawaniem paliwa!
Seria SEMAX OPTI oraz SEMAX BASIC kierowana jest do osób, które posiadają spore zapasy drewna. Kotły te uzyskały certyfikat EcoDesign oraz 5 klasę. Montaż tych kotłów wymaga zastosowania w instalacji grzewczej zbiornika buforowego, który możemy zamówić oddzielnie. Kocioł SEMAX OPTI wyposażony jest dodatkowo w sterownik nadzorujący pracę kotła oraz wentylator wyciągowy.
Kotły c.o. na drewno
Korzystanie z kotłów c.o. na drewno może być również ekologiczne i nie wymaga obecnie zapewnienia dużej ilości opału. Kotły tego typu są wybierane głównie przez osoby, które dysponują dużym zapasem własnego sezonowanego drzewa. Urządzenia te uzyskują certyfikaty EcoDesign i 5 klasy, kwalifikują się do dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Używając kotłów z zasypem ręcznym, trzeba liczyć się również z niedogodnościami. Wszystkie czynności związane z rozpalaniem i czyszczeniem są przeprowadzane przez użytkownika. Urządzenia te należy również montować wraz ze zbiornikiem buforowym. Montaż zbiornika, mimo że jest dodatkowym kosztem, ma również pozytywne strony. Zwiększa on poziom wygody korzystania z kotła co. Zbiornik buforowy przetrzymuje ciepłą wodę użytkową, dzięki czemu praca całej instalacji, jak i kotła jest ustabilizowana.
Zasada działania nowoczesnych kotłów na drewno
Zastosowanie zbiornika buforowego wpływa na optymalizację pracy kotła i pozwala na jego stosowanie w domach jednorodzinnych. Cena takiego zestawu wzrasta do kwoty bardzo przybliżonej do tej, jaką trzeba zapłacić za kocioł z automatycznym podawaniem paliwa na pellet lub ekogroszek.
Kocioł na drewno pracuje z pełną mocą, jaką może zapewnić przy spalaniu drewna sezonowanego, gromadząc nadmiar wytworzonej energii cieplnej w buforze. Następnie instalacja c.o. pobiera zgromadzoną ciepłą wodę użytkową bezpośrednio z bufora, co pozwala na bardziej efektywne i ekologiczne wykorzystanie kotła z zasypem ręcznym.
Wysokiej klasy kotły na drewno
METAL-FACH Technika Grzewcza oferuje wysokiej klasy kotły na drewno, przeznaczone do instalacji w domowych systemach centralnego ogrzewania. Urządzenia są wyposażone w nowoczesny sterownik elektroniczny, który usprawnia zarządzanie pracą kotła oraz wentylatora wyciągowego. Optymalnym materiałem opałowym są polana grabu o wilgotności Wc=15-20%, których załadunek odbywa się ręcznie. Proponowany kocioł c.o. SEMAX OPTI na drewno jest urządzeniem 5 klasy, o klasie energetycznej A+, zalicza się do serii kotłów z certyfikatem EcoDesign.
Kocioł zgazowujący drewno – korzyści
Nowoczesny piec zgazowujący drewno to z pewnością bardzo dobra alternatywa dla innych urządzeń grzewczych. Przynosi on szczególnie duże korzyści osobom, które dysponują większą ilością drewna lub mogą je tanio pozyskać.

W kotle można spalać nie tylko grab, ale też inne wysokokaloryczne gatunki drewna – na przykład pochodzące z likwidacji sadów. Kolejną korzyścią są więc względy ekologiczne, ponieważ do pieca wrzucane jest paliwo odnawialne, które opcjonalnie może być nawet odpadem produkcyjnym.

Ponadto zgazowanie drewna jest procesem przyjaznym dla środowiska. W trakcie spalanie szczap do atmosfery przedostaje się znikoma ilość zanieczyszczeń. Dodatkowo popiół można wykorzystać jako nawóz, na przykład w przydomowym ogródku.

Zarówno nowoczesny kocioł na zgazowanie drewna SEMAX OPTI, jak i SEMAX BASIC spełniają normy EcoDesignu. Oznacza to, że są nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale również można na nie otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

Certyfikaty EcoDesign (Eko Projekt)

Czym jest certyfikat Ecodesign?

To jedna ze zmian w prawie, które wprowadzone zostały celem poprawy jakości powietrza w Unii Europejskiej. Dyrektywa Ecodesign o kotłach to norma wprowadzona przez Parlament Europejski. Określa nie tylko poziom sprawności działania urządzenia, ale także poziom emisji zanieczyszczeń, jaki powinno generować. Jakie konkretnie normy powinny spełniać kotły Ecodesign? Oto maksymalne wartości zanieczyszczeń, jakie mogą produkować takie urządzenia:
– Emisja cząstek stałych – nie więcej niż 40 mg/metr sześcienny;
– Emisja organicznych związków gazowych – nie więcej niż 20 mg/metr sześcienny;
– Emisja tlenku węgla CO – nie więcej niż 500 mg/metr sześcienny;
– Emisja tlenków azotu NOx – nie więcej niż 350 mg/metr sześcienny.

Świadectwo EcoDesign

Czy kocioł Ecodesign aż tak bardzo różni się od urządzeń klasy 5? Albo raczej – czy różni się w jakikolwiek istotny dla Ciebie sposób? Ostatecznie, kocioł tej klasy jest w stanie efektywnie spalać nawet do 90% całego paliwa.

Czy kotły Ecodesign będą widocznie bardziej ekologiczne?

Jako przyszły użytkownik musisz wiedzieć, że dyrektywa Ecodesign o kotłach wymaga od producentów spełniania norm emisji nawet wtedy, gdy urządzenia nie pracują z mocą nominalną. Chodzi o to, że Twój kocioł Ecodesign będzie rzeczywiście ekologiczny, niezależnie od tego, w jakich warunkach pracuje.

Dyrektywa EcoDesign (Eko Projekt)

Ten przepis wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu, sprzedawane mogą być wyłącznie kotły 5 klasy, zgodne z normą Ecodesign – czyli spełniające jej wymagania.
Niezależnie od tego, czy jest na dworze -20 stopni czy też temperatura waha się w okolicach zera, Ty masz pewność, że ogrzewasz dom w sposób ekologiczny. Myślisz zapewne – kolejna zmiana w prawie, która będzie wymagać dużych inwestycji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wymieniając urządzenie centralnego ogrzewania na kocioł Ecodesign możesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Inicjatywa przewiduje zwrot nawet do 90% kosztów takiej inwestycji.
Kotły Ecodesign są też znacznie tańsze w eksploatacji niż starsze “kopciuchy”. Owszem, na zakup pelletu czy ekogroszku wydasz więcej niż na miał, flot czy drewno niskiej jakości. Z drugiej strony, kocioł z Ecodesign jest w stanie efektywnie zużywać nawet do 90% paliwa. Dla Ciebie to oszczędność rzędu 20% rocznie. Jest to zatem inwestycja, która dosyć szybko się zwróci! W szczególności wtedy, gdy skorzystasz z dofinansowania na zakup kotła Ecodesign.
Szukasz najlepszego rozwiązania dla swojego domu? Zadzwoń lub napisz do nas! Pomożemy Ci wybrać idealny kocioł z Ecodesign, dopasowany do Twoich potrzeb. Skorzystaj z szerokiej oferty METAL-FACH TG i ciesz się niskimi kosztami zakupu i eksploatacji kotła Ecodesign.
Wszystkie kotły Ecodesign, które znajdziesz w ofercie METAL-FACH TG w pełni kwalifikują się do dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Czy musisz wymieniać swoje urządzenie centralnego ogrzewania? Cóż, prawo w Polsce dotyczące ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem staje się coraz bardziej restrykcyjne. Przykładowo, zmiany regulacji powodują, że mieszkańcy niektórych województw (np. Małopolskiego lub Śląskiego), już wkrótce będą musieli wymienić swoje urządzenia grzewcze na nowsze – od 2023 w tych regionach będzie można używać tylko kotłów 5 klasy. Można założyć, że podobne restrykcje już wkrótce dotyczyć będą kolejnych województw. Zatem – lepiej wymienić urządzenie na kocioł Ecodesign już teraz!

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: