Program „Czyste Powietrze”
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej ma na celu zachęcenie Polaków do podejmowania działań, które zmniejszą zapotrzebowanie budynków na energię cieplną i zredukują zużycie energii pierwotnej.
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna, najprościej mówiąc, polega na odliczeniu kosztów poniesionych na termomodernizację w rozliczeniach PIT. Oznacza to, że od podstawy obliczenia podatku można odjąć wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej wymaga spełnienia szeregu wymogów.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający swoje dochody według skali podatkowej lub jednolitej stawki podatku liniowego 19%, bądź opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Warunkiem jest także bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, czyli wolno stojącego, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej bądź grupowej. Obiekt powinien stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, w której maksymalnie mogą być wydzielone dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy (powierzchnia nie większa niż 30% całości). Co ważne, ulga termomodernizacyjna nie dotyczy domów, które są dopiero budowane. Odliczenie przysługuje dla budynków, których budowa została formalnie zakończona.
Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Zgodnie z ustawą są to następujące działania:
- ulepszenia, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania budynków mieszkalnych i podgrzewania wody użytkowej, np. wykonanie izolacji ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej,
- ulepszenia, które zmniejszą straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, pod warunkiem, że budynki mieszkalne, spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii (określone w przepisach prawa budowlanego) lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii, np. wymiana pieca C.O. w ocieplonym budynku,
- wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła (w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła) w wyniku czego, następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków, np. węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne np. instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła.
Wykaz konkretnych wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku.
Podsumowując, ulga termomodernizacyjna nie może przekraczać 53000 zł na podatnika i aby mogła zostać odliczona należy:
- rozpocząć termomodernizację bazując na materiałach i usługach zgodnych z wykazem,
- posiadać faktury VAT,
- ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat,
- wydatki odliczać za każdy rok w deklaracji PIT.
Dane adresowe:
METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.
- ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
- NIP: 545-182-60-12
- REGON: 523566030
Kontakt ogólny:
Otwarte:
- Pon.-Pt. 07: 00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54
- E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Kotły c.o.:
- Pon.-Pt. 7:00-20:00
- Sob. 8:00-14:00
- Niedz. 10:00-14:00
- Tel. +48 85 711 94 56
- E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Pompy ciepła:
- Pon.-Pt. 7:00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
- E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl
Dofinansowanie:
Social Media:
2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.