fbpx

Pompa ciepła M-Thermal

Autoryzowane Centrum Serwisowe

M-Thermal SPLIT

Zakres mocy: 4-16kW
Rodzaj: pompa powietrze – woda
Klasa energetyczna: A+++ I A++
Maksymalny punkt COP: 5,20
Kwalifikuje się do programu
„Czyste powietrze”

Sprawdź

M-Thermal ALL IN ONE

Zakres mocy: 4-12kW
Rodzaj: pompa powietrze – woda
Klasa energetyczna: A+++ I A++
Maksymalny punkt COP: 5,20
Kwalifikuje się do programu
„Czyste powietrze”

Sprawdź

M-Thermal MONOBLOCK

Zakres mocy: 4-30kW
Rodzaj: pompa powietrze – woda
Klasa energetyczna: A+++ I A++
Maksymalny punkt COP: 5,15
Kwalifikuje się do programu
„Czyste powietrze”

Sprawdź

Pompy ciepła Elika

Elika SPLIT

Zakres mocy: 4-16kW
Rodzaj: pompa powietrzna
Klasa energetyczna: A+++ I A++
Maksymalny punkt COP: 5,20
Kwalifikuje się do programu
„Czyste powietrze”

Sprawdź

Elika MONOBLOCK

Zakres mocy: 4-30kW
Rodzaj: pompa powietrzna
Klasa energetyczna: A+++ I A++
Maksymalny punkt COP: 5,15
Kwalifikuje się do programu
„Czyste powietrze”

Sprawdź

Czysta moc nie zależnie od pory roku!

Wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń w naszej ofercie, pompa ciepła ELIKA SPLIT oraz ELIKA MONOBLOCK. Urządzenia te pobierają energię cieplną z otoczenia budynku zasilając instalację centralnego ogrzewania. Stosując tą technologię w naszych domach możemy mówić o pozyskiwaniu czystej, ekologicznej energii prosto z natury. Ważnym wskaźnikiem przy wyborze pompy ciepła jest maksymalny punkt COP. Określa on stosunek energii pobranej z instalacji elektrycznej do zasilenia pompa ciepła, a dokładniej sprężarki znajdującej się w pompie ciepła, do energii przez nią wytworzonej. Pompa ciepła ma dwie funkcje. W zimne dni wykorzystywana jest do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a w upalne dni może działać podobnie do klimatyzacji, chłodząc pomieszczenia. Pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenie, które można stosować jako jedyne źródło ciepła, do ogrzewania Twojego domu.

Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła

Powietrzne pompy ciepła są najczęściej wybieranym urządzeniem grzewczym wykorzystującym odnawialne źródła energii. Decydują o tym przede wszystkim niskie koszty ogrzewania, bezawaryjna praca przez nawet kilkadziesiąt lat oraz komfort użytkowania, jak również względy ekologiczne.

Co trzeba wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła?

Dobierając moc powietrznej pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę dane, które określają zapotrzebowanie budynku na ciepło. Są to między innymi:

  • powierzchnia całkowita budynku do ogrzania,
  • rodzaj instalacji grzewczej, czyli odbiorniki ciepła,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną budynku – ilość zużytych paliw w ostatnich latach, wiek budynku i materiały użyte do termoizolacji,
  • roczne zużycie ciepłej wody użytkowej przez mieszkańców,
  • straty energii w budynku,
  • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji.

Prawidłowo dobrana moc powietrznej pompy ciepła zapewnia maksymalny komfort cieplny, niskie koszty eksploatacyjne, długą żywotność instalacji oraz szybki zwrot inwestycji.

Czy powietrzna pompa ciepła działa w zimie?

Nowoczesne pompy ciepła powietrzne o wysokiej efektywności wykorzystania energii cieplnej bez problemu ogrzewają budynki. Nawet przy temperaturach na zewnątrz dochodzących do -25°C! Pompa ciepła to bardzo wydajne urządzenie, które można stosować jako jedyne źródło ciepła.

Z jakimi odbiornikami ciepła działa?

Pompa ciepła powietrzna może współpracować z różnymi instalacjami grzewczymi. Urządzenie należy jednak do niskotemperaturowych źródeł ciepła, dlatego najbardziej efektywnie działa z niskotemperaturowymi odbiornikami o dużej powierzchni, takimi jak ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe.

Powietrzna pompa ciepła może współpracować także z tradycyjnymi grzejnikami. Ich standard energetyczny i wielkość muszą być jednak zgodne z niskimi temperaturami zasilania. Najlepiej sprawdzą się grzejniki płytowe ze względu na dużą wydajność energetyczną lub klimakonwektory, które dodatkowo mogą być wykorzystywane do chłodzenia. Ponadto powietrzna pompa ciepła może służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jaka jest żywotność powietrznej pompy ciepła?

Żywotność powietrznej pompy ciepła zależy przede wszystkim od jej kluczowego i jednocześnie najbardziej obciążonego elementu, czyli sprężarki. Przy prawidłowej eksploatacji jej czas pracy jest szacowany na 20-25 lat. Co nie oznacza, że pompa ciepła nie może działać dłużej.

Dla kogo będzie odpowiednia?

Powietrzna pompa ciepła to odpowiednie rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie komfort i wygodę użytkowania, niskie koszty ogrzewania, a także troszczy się o środowisko naturalne.

Pompy ciepła sprawdzają się praktycznie w każdym budynku, zarówno nowym, jak i modernizowanym. Najbardziej opłacalne jest zamontowanie urządzenia w budynku, który posiada termoizolację zgodną z obowiązującymi normami budowlanymi oraz niskotemperaturowe odbiorniki ciepła.

Powietrzne pompy ciepła doskonale nadają się nie tylko do domów jednorodzinnych, ale również firm, lokali usługowych oraz sklepów.

Dobór i montaż powietrznej pompy ciepła

Przed montażem pompy ciepła należy obliczyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Wartość tego parametru zależy przede wszystkim od powierzchni budynku, izolacji zewnętrznej, rodzaju wentylacji oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

W przypadku starszych budynków zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi około 150 kWh/m2 na rok, a dla nowoczesnych 100 kWh/m2. Mając już obliczony ten wskaźnik, można przejść do doboru pompy ciepła o odpowiedniej mocy grzewczej.

Powietrzna pompa ciepła powinna być bardzo starannie dobrana. Montaż urządzenia o zbyt dużej mocy jest nieuzasadniony ekonomicznie. Natomiast niedostateczna moc grzewcza może spowodować, że w domu będzie zimno.

Sposób montażu zależy od rodzaju urządzenia grzewczego. W przypadku pomp ciepła typu split część instalacji wykonywana jest na miejscu, dlatego instalator musi posiadać odpowiednie uprawnienia chłodnicze. Natomiast podczas montażu monoblokowych pomp ciepła nie ingeruje on w układ chłodniczy.

Podczas prac instalacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na montaż jednostki zewnętrznej oraz odprowadzenie skroplin. Zaleca się umieszczenie tego elementu na specjalnej konstrukcji z prefabrykatów, która jest bardzo trwała i estetyczna, a ponadto niweluje hałas oraz drgania.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-16:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Jak dojechać: