fbpx

„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jak to działa?

Co warto o wiedzieć o systemach fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest to technologia umożliwiająca przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają wykorzystanie tego darmowego i niewyczerpalnego źródła energii do zasilania urządzeń w naszych domach lub przedsiębiorstwach. Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii, spadkowi cen komponentów oraz korzystnym przepisom już dziś fotowoltaika jest dobrą inwestycją w swoją nieruchomość. Odpowiednio dobrany system fotowoltaiczny obniży Twoje rachunki do minimalnego poziomu z pożytkiem dla środowiska naturalnego.

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

Moduły fotowoltaiczne wykonywane są z krystalicznych wafli krzemowych. Wafle krzemowe w wyniku procesów technologicznych stają się ogniwami zdolnymi do wytworzenia napięcia elektrycznego pod wpływem padającego na nie promieniowania świetlnego. Odpowiednio ze sobą połączone i zamknięte w hermetycznej obudowie tworzą moduły fotowoltaiczne. Dzięki rozwojowi tej gałęzi rynku dostępne są panele fotowoltaiczne o różnych rozmiarach, a co za tym idzie w różnych mocach. Najczęściej spotykane w domowych instalacjach fotowoltaicznych, moduły fotowoltaiczne mają powierzchnię ok. 1,65 m2. Moc jednego modułu fotowoltaicznego wynosi 270 – 345 W mierzoną w standardowych warunkach testowych STC.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą ponadto odpowiednio dobrana konstrukcja nośna mocująca panele do dachu, specjalne okablowanie, zabezpieczenia elektryczne oraz inwerter (falownik). Rolą falownika jest przekształcenie prądu stałego płynącego z paneli fotowoltaicznych na prąd przemienny o parametrach sieciowych. Inwerter, jako „mózg” systemu czuwa między innymi nad bezpieczeństwem działania instalacji. Wysyła on również dane o produkcji energii do specjalnego portalu internetowego, w którym użytkownik może obserwować działanie własnej elektrowni słonecznej.

Panele fotowoltaiczne – wykorzystywanie energii i jej magazynowanie, jak to wygląda w praktyce?

Optymalnie skierowane panele fotowoltaiczne wytwarzają w polskich warunkach klimatycznych ok. 1000 kWh rocznie z 1 kW mocy zainstalowanej. Znając Państwa zapotrzebowanie na energię możemy tak dobrać system fotowoltaiczny, aby w całości pokryć je wyprodukowaną energią. Państwa rachunki za energię elektryczną spadną do poziomu opłat stałych. Czy można zatem zrezygnować z przyłącza energetycznego i związanych z tym kosztów? Można, lecz wymagałoby to zainstalowania w domu dużego akumulatora. Magazynowanie energii jest jednak drogie, a urządzenia do jej gromadzenia i przechowywania zużywają się znacznie szybciej, niż panele fotowoltaiczne. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie, jako akumulator obecnej sieci elektroenergetycznej. W słoneczne dni, gdy elektrownia fotowoltaiczna dostarcza więcej energii niż w danej chwili zużywamy, nadmiar energii można przechować w sieci i odebrać większość z niej w okresach mniejszej produkcji. Dzięki licznikowi dwukierunkowemu, który zostaje zamontowany przez zakład energetyczny, rozliczamy się za różnicę pomiędzy pobraną i wprowadzoną do sieci energią. Jeżeli nasza instalacja ma moc nie większą, niż 10 kWp, można pobrać 80% wprowadzonej do sieci energii za darmo. Jeżeli instalacja jest większa – współczynnik wynosi 70%. Należy to uwzględnić przy dobieraniu mocy instalacji.

Czy warto zainwestować w system fotowoltaiczny w swoim domu?

Własna elektrownia słoneczna to komfort w dobie drożejącej energii elektrycznej. Dzięki sprawdzonej technologii wykorzystujemy darmową, ogólnie dostępną energię, która w przeciwnym wypadku zmarnowałaby się. Jednak, aby mieć gwarancję maksimum oszczędności oraz przyjemną, bezproblemową eksploatację, projektując system fotowoltaiczny trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Czynnikami tymi są między innymi roczne zapotrzebowanie na energię, lokalizację, rodzaj i ekspozycję połaci dachowej a nawet dzienny profil zużycia energii. Warto zdać się na kompetentną firmę, która dostarczy system fotowoltaiczny precyzyjnie odpowiadający na Państwa potrzeby. Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-16:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Jak dojechać: