„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne
Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych do domu?
Optymalnie wykorzystaj instalację fotowoltaiczną!
Jak określić zużycie energii w domu?
Co się stanie, jeżeli zapotrzebowanie na energię wzrośnie?
Przewidzenie wzrostu zapotrzebowania na energię na etapie inwestycji pozwoli na tańszą jej rozbudowę w przyszłości. Pierwszym ze sposobów zwiększenia mocy systemu PV jest zainstalowanie falownika o większej mocy. Nowoczesne falowniki mają wysoką sprawność w szerokim zakresie parametrów wejściowych, dlatego straty związane z pracą pod niepełnym obciążeniem nie będą duże. Trzeba jednak pamiętać, by dokładając nowe moduły fotowoltaiczne zastosować taki sam model, jeżeli dołączamy je do istniejącego szeregu. Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku może okazać się, że dany moduł fotowoltaiczny nie będzie już dostępny w sprzedaży. Ograniczenie to znika, jeżeli pierwotnie było wykorzystane tylko jedno z wejść MPPT w falowniku, a nowe moduły będziemy chcieli podłączyć do drugiego z wejść, jeżeli dany inwerter jest w nie wyposażony. Drugim rozwiązaniem będzie zastosowanie optymalizatorów mocy, które dostosują pracę nowych modułów do starych. Trzecia opcja zakłada podłączenie nowych modułów do nowego falownika lub mikroinwerterów.
Co z nadmierną ilością energii?
Dzięki możliwości bilansowania energii, nadwyżki produkcji mogą być wprowadzone do sieci elektroenergetycznej. W okresach niższej produkcji niedobór energii jest pobierany z sieci, lecz zanim za nią zapłacimy, energia pobrana jest bilansowana bezgotówkowo z energią wprowadzoną wcześniej do sieci z odpowiednim współczynnikiem. Wynosi on 0,8 dla instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 10 kWp i 0,7 dla instalacji większych (do 50 kWp).
Statystycznie w miesiącach letnich duża część energii zostaje zmagazynowana w sieci, by móc ją odebrać w zimowym półroczu. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest za duża w porównaniu z naszymi potrzebami i wytworzy większą nadwyżkę, niż jesteśmy w stanie odebrać, oddana energia po 12 miesiącach pozostanie jedynie prezentem dla systemu elektroenergetycznego.
Ile energii powinna wytworzyć instalacja fotowoltaiczna, żeby pokryć zapotrzebowanie domu?
Kiedy i czy panele fotowoltaiczne się zwrócą?
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zwraca się po około 5-6 latach. Dzięki programowi „Mój Prąd” i uldze termomodernizacyjnej okres zwrotu może być jeszcze krótszy. Oszczędności na przestrzeni 25-30 lat kilkukrotnie przewyższą koszt inwestycji. Zyskuje się niezależność od wzrostu cen energii. Ponadto dba się o środowisko naturalne, co ma ogromne znaczenie w obecnych czasach.
Skontaktuj się ze specjalistami z METAL-FACH Technika Grzewcza, aby zapytać o warunki instalacji paneli fotowoltaicznych dla swojego domu.
Dane adresowe:
METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.
- ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
- NIP: 545-182-60-12
- REGON: 523566030
Kontakt ogólny:
Otwarte:
- Pon.-Pt. 07: 00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54
- E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Kotły c.o.:
- Pon.-Pt. 7:00-20:00
- Tel. +48 85 711 94 56
- E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Pompy ciepła:
- Pon.-Pt. 7:00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
- E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl
Dofinansowanie:
Social Media:
2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.