fbpx

„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne

Opłacalność fotowoltaiki. Korzyści, koszty, finansowanie

Fakty i mity o instalacji fotowoltaicznej

Jeszcze nie tak dawno instalacje fotowoltaiczne budziły wiele kontrowersji, głównie w kwestii ich opłacalności oraz wysokich kosztów wykonania. Faktycznie, kilkanaście lat temu za własną elektrownie słoneczną trzeba było zapłacić niemałe pieniądze. Jednak popularność fotowoltaiki oraz jej intensywny rozwój sprawiają, że od dłuższego czasu ceny ogniw systematycznie spadają. Ile obecnie kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika – ceny ogniw i ich zmiany w czasie

Intensywne poszukiwanie alternatywnych źródeł energii trwa już od wielu lat. Skłaniają do tego postępujące zanieczyszczenie środowiska powodowane przez konwencjonalną energetykę, kurczenie się zasobów paliw kopalnych i związany z tym wzrost kosztów wydobycia. Popyt na energię elektryczną rośnie wraz ze wzrostem poziomu życia w poszczególnych społeczeństwach. Nie tylko naukowcy, ale też coraz więcej polityków dostrzega ogromny potencjał, jaki kryje się w energii słonecznej. Przeznacza się coraz większe środki na rozwój technologii i rozpowszechnienie jej wśród konsumentów.

Efektem wzrostu skali produkcji modułów fotowoltaicznych jest systematyczny spadek cen ogniw, paneli i falowników fotowoltaicznych przy jednoczesnym wzroście wydajności i jakości. W przedstawionym w 2014 roku raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) informowała, że obniżki te na przestrzeni 5 lat wyniosły aż 80%. Od tego czasu upłynęło kolejnych kilka lat, w których utrzymywała się tendencja zniżkowa. Od stycznia 2019 r. średnie ceny modułów PV spadły o około 30%. Ile dziś trzeba wydać w Polsce na montaż własnej elektrowni słonecznej?

Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych

Cena instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od jej wielkości, precyzyjnie dobranej do potrzeb inwestora oraz od jakości użytych komponentów. Największą część kosztów stanowią panele – ok. 40%. Dlatego spadek ich cen przekłada się na obniżenie cen całych instalacji. Wzrost skali produkcji inwerterów fotowoltaicznych, których udział w koszcie instalacji wynosi 20-25% również jest korzystny dla potencjalnych inwestorów. Ok. 17% ceny instalacji stanowi konstrukcja montażowa, okablowanie i pozostałe akcesoria. Ich cena zależy od cen aluminium i miedzi. Pozostała część to koszty usług instalacji, uruchomienia i pomiarów. Z uwagi na popyt na instalacje fotowoltaiczne rosnący szybciej niż ilość kompetentnych instalatorów, koszt ich usług może wzrastać.

Porównując oferty na instalację fotowoltaiczną nie należy kierować się wyłącznie ceną. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę proponowane urządzenia. Moduły fotowoltaiczne mogą różnić się technologią wykonania, wydajnością, różną odpornością na obciążenie i upływ czasu. Nowoczesne falowniki dużych producentów posiadają podobne sprawności przetwarzania energii przekraczające 98%. Różnice tkwią najczęściej w oprogramowaniu, jakości użytych komponentów i długości gwarancji. Najczęściej im wyższa cena tym wyższa jakość, jednak podobnie jak w innych dziedzinach życia, czasem nie warto przepłacać za logo znanej firmy. Bardzo istotnym komponentem, na którym nie warto oszczędzać są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz oryginalne złącza kabli solarnych. Zawsze warto o to zapytać firmę składającą ofertę, bo wpływa to na bezpieczeństwo instalacji. Inwestor nie ma łatwego zadania wybierając dostawcę systemu fotowoltaicznego. Warto zebrać kilka ofert, żeby poznać proponowane rozwiązania i poziom cen. Należy uważać na te podejrzanie niskie, bo mogą być związane z niskiej jakości komponentami. Są także firmy, które wykorzystują swoją pozycję rynkową, by zawyżyć cenę instalacji. Ceny systemów PV o tej samej mocy mogą się różnić o nawet 40%!

Kiedy zwrócą się panele fotowoltaiczne?

Kolejnym elementem oferty na instalację fotowoltaiczną powinna być informacja o przewidywanym uzysku energii. Zależy on w dużej mierze od warunków nasłonecznienia dla danego dachu lub miejsca na działce. Ilość wytworzonej energii w bezpośredni sposób przekłada się na oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Instalacja o optymalnie dobranej mocy może obniżyć rachunki za prąd do poziomu opłat stałych (kilkanaście złotych miesięcznie). O tym, jak dobrać moc instalacji możesz przeczytać w innych naszych artykułach.

Należy pamiętać, że nie cała wytworzona przez instalację fotowoltaiczną energia będzie możliwa do wykorzystania. Jeżeli produkcja energii w danej chwili jest większa niż zużywają aktualnie odbiorniki elektryczne w domu lub firmie, a dzieje się tak często, nadwyżki są wprowadzane do sieci elektroenergetycznej. Dzięki bilansowaniu energii realizowanej dzięki dwukierunkowemu licznikowi, który zakład energetyczny instaluje na swój koszt w przeciągu 30 dni od zgłoszenia mikroinstalacji, możemy pobrać wprowadzone wcześniej nadwyżki energii pomniejszone o 20% (dla instalacji PV <10kWp) lub o 30% (dla instalacji PV od 10kWp do 50kWp). Panele fotowoltaiczne powinny wyprodukować tyle energii, by pokryć nie tylko nasze zapotrzebowanie ale również „straty” związane z bilansowaniem.

Jeżeli powyższe założenia zostały wzięte pod uwagę przy projektowaniu, można ocenić stopę zwrotu z inwestycji i przewidywane oszczędności. Znając cenę instalacji i koszt zaoszczędzonej energii łatwo można ocenić, że domowa instalacja słoneczna zwróci się po 6-7 latach. Osoby indywidualne mogą otrzymać 5000 zł zwrotu po wykonanej instalacji w ramach programu „Mój Prąd”. Pozostała część kosztów poniesionych na instalację może obniżyć podstawę opodatkowania przy rozliczeniu PIT (ulga termomodernizacyjna). Biorąc pod uwagę te korzyści może się okazać, że zwrot z inwestycji nastąpi w okresie poniżej 5 lat!

Przedsiębiorcom nie przysługują takie korzyści. Płatnicy VAT mogą jednak odliczyć VAT od instalacji. Warto również pamiętać, że firmy są w stanie wykorzystać na bieżąco większą część wytwarzanej energii, dzięki czemu ich instalacje nie muszą być przewymiarowane w takim stopniu jak dla inwestorów prywatnych. Dzięki temu kosztują mniej w przeliczeniu na 1kWp a to korzystnie wpływa na jednostkowy koszt wytworzenia energii. W efekcie stopa zwrotu również może oscylować wokół 5 lat.

Rolnicy mogą skorzystać z ulgi w podatku rolnym. 25% kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną może obniżyć ich podatek rolny na przestrzeni 15 lat. Rolnicy, którzy dodatkowo są czynnymi płatnikami VAT są grupą inwestorów, którym fotowoltaika zwraca się najszybciej.

Instalacja paneli fotowoltaicznych – czy się opłaca?

Inwestując w instalację fotowoltaiczną mamy pewność uzyskiwania oszczędności przez kilkadziesiąt lat. Po 25 latach ich równowartość wyniesie kilka razy więcej, niż koszt poniesiony na zainstalowanie paneli słonecznych. Trudno znaleźć inną inwestycję dającą taką stopę zwrotu przy tak małym ryzyku. Inwestor nie musi się dłużej martwić rosnącymi kosztami zakupu energii. Poza korzyściami finansowymi uzyskujemy świadomość, że korzystamy z energii wytworzonej w ekologiczny sposób, na miejscu i bez ponoszenia kosztów paliwa. Chcesz się dowiedzieć, jaka instalacja będzie odpowiednia dla Ciebie? W ofercie Metal-Fach otrzymasz wizualizację rozmieszczenia modułów na dachu, informację o przewidywanym uzysku energii, popartą analizą zacienienia, oraz symulację przepływu kapitału w okresie 25 lat. Więcej informacji to Twoja oszczędność czasu i łatwiejszy wybór. Skontaktuj się z nami, by bezpłatnie poznać wstępną wycenę dedykowaną dla Ciebie.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-16:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Jak dojechać: