fbpx

„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Coraz większa popularność systemów fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Równie często instalowane są w firmach czy gospodarstwach rolnych. Skąd bierze się ich popularność? Czy inwestycja w fotowoltaikę to rzeczywiście dobry pomysł? A może to tylko marketing, a koszt instalacji przekroczy potencjalne zyski? To wszystko i wiele innych kwestii postaramy się opisać w tym artykule.

Instalacje fotowoltaiczne – jak działają?

Czym właściwie są instalacje tego rodzaju? Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia, w których, pod wpływem padającego światła słonecznego powstaje siła elektromotoryczna. W fizyce jest to zjawisko znane jako efekt fotowoltaiczny. W rezultacie, powstałe napięcie elektryczne, umożliwia zasilenie różnych urządzeń elektrycznych w domu. Ale uwaga – wytworzona energia ma formę prądu stałego a do zasilania różnych odbiorników niezbędny jest prąd zmienny. Jak to pogodzić?

Służy do tego falownik (inwerter). To urządzenie, które przetwarza prąd stały na prąd przemienny. Warto przy tym podkreślić, że z pozoru mało skomplikowany proces wymaga od inwertera nieustannego dopasowywania parametrów przetwarzanego prądu do aktualnych warunków panujących w sieci elektroenergetycznej oraz do dbałości, by zachować efektywność i bezpieczeństwo.

Inwertery fotowoltaiczne można podzielić na dwie grupy: transformatorowe i beztransformatorowe. Na rynku dominują urządzenia beztransformatorowe jako posiadające większą sprawność w szerokim zakresie, niższą wagę i cenę. Brak separacji galwanicznej stron AC i DC wymaga jednak rozbudowanego układu elektronicznego, w którego skład wchodzą zabezpieczenia wejściowe, układ do przekształcania energii, układy sterujące i kontrolujące pracę, filtr sieciowy i układ do komunikacji z Internetem (monitoring za pomocą aplikacji). Napięcie i prąd płynące z paneli słonecznych zmieniają się wraz ze zmianą natężenia promieniowania słonecznego, porą dnia i temperaturą ogniw.

Dlatego ważne jest aby falownik szybko reagował na zmianę warunków pogodowych i tak sterował pracą, aby uzyskać maksymalną dostępną w danym momencie moc. Dbają o to układy MPPT. Drugą rolą inwertera jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi, urządzeniom elektrycznym będącym w tej samej sieci oraz pracownikom pogotowia energetycznego. Należy wiedzieć, że w przypadku wyłączenia zasilania (planowego lub w wyniku awarii sieci) falownik ma obowiązek zaprzestać produkcję energii. Za cenę bezpieczeństwa serwisantów sieci nie możemy korzystać z energii słonecznej podczas przerwy w zasilaniu.

Odpowiedzią na tą niedogodność są falowniki hybrydowe. Poza rolą standardowego falownika on-grid, umożliwiają ładowanie akumulatorów i bezpieczne zasilanie tą energią urządzeń nawet w przypadku awarii sieci. Czas takiej autonomii w zasilaniu zależy od zapotrzebowania na energię oraz pojemności banku akumulatorów. Im więcej energii potrzebujemy zgromadzić w bateriach, tym większy koszt inwestycji musimy ponieść. Opłacalność takiego rozwiązania jest ściśle związana z potrzebami inwestora i kosztami, które poniósłby w przypadku przerwy w zasilaniu.

Ogniwa fotowoltaiczne – instalacja

Montaż paneli fotowoltaicznych zrealizować można na dachu budynku mieszkalnego, gospodarczego lub na konstrukcji wolnostojącej na gruncie. System mocowania jest dobierany do pokrycia i konstrukcji dachu, kąta nachylenia i ustawienia względem stron świata. Projekt instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie posiadającej certyfikowanych instalatorów. Oferowane komponenty powinny posiadać stosowne certyfikaty. Tylko to zapewni odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo instalacji. Wziąć tu należy pod uwagę kilka czynników, jak ekspozycję na światło czy ryzyko zacienienia paneli przez przeszkody w najbliższej okolicy.

O profesjonalizmie świadczy też przedstawienie klientowi poza ofertą cenową także przewidywanego uzysku energetycznego z instalacji popartego symulacją w specjalnym programie komputerowym. Wizualizacja rozmieszczenia paneli na dachu daje inwestorowi obraz, jak moduły będą prezentować się na nieruchomości, a wygenerowany raport z analizy pracy pozwala na przewidywanie produkcji energii i związanego z nią zysku.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Zdecydowanie tak. Panele fotowoltaiczne zamontowane w domu czy na terenie przedsiębiorstwa umożliwiają zredukowanie rachunków za energię elektryczną do poziomu opłat stałych (nawet do kilkunastu/kilkudziesięciu złotych miesięcznie)! Jak to możliwe? Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna wytworzy w ciągu roku nieco więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie w danym obiekcie. Nadwyżki energii elektrycznej, którą wyprodukują nasze ogniwa fotowoltaiczne, możemy „zmagazynować” w sieci elektroenergetycznej. Zakład energetyczny bilansuje energię wprowadzoną i pobraną z sieci a prosument (czyli konsument i producent energii w jednym) płaci za energię jedynie wtedy, gdy pobierze jej więcej niż wynosi ilość wprowadzonej przez niego energii pomnożona przez odpowiedni współczynnik. W przypadku systemów fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 10 kWp współczynnik ten wynosi 0,8. Jeżeli moc instalacji mieści się w przedziale od 10 do 50 kWp – współczynnik spada do 0,7. Dlatego dla największego zysku instalacja słoneczna powinna wyprodukować rocznie o około 20-30% więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie w budynku.

Cena instalacji fotowoltaicznej i związany z nią koszt wytworzenia energii zależy od wielkości systemu. Największe długoterminowe oszczędności zapewnia instalacja dobrana dokładnie do potrzeb klienta, uwzględniając zapotrzebowanie na energię i możliwą do uzyskania ekspozycję na światło słoneczne. Mniejsze instalacje fotowoltaiczne z reguły mają większy koszt jednostkowy wytworzenia energii i wynikający z tego okres zwrotu z inwestycji. Każda instalacja składająca się z komponentów wysokiej jakości i poprawnie zamontowana przyniesie w długim okresie oszczędności odpowiadające kilkukrotnej wartości systemu.

Dużą część ceny instalacji fotowoltaicznej możemy sobie skompensować dzięki różnym programom dofinansowania. W ramach programu “Mój prąd’ uzyskać możemy pokrycie nawet do 50% kosztów całej instalacji (pod warunkiem, że inwestujemy w systemy fotowoltaiczne od 2 do 10 kWp). Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, a w ramach tego programu zyskać można nawet do 5 tysięcy złotych!  Pozostała część kosztów inwestycji może obniżyć naszą podstawę opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Przy takich warunkach instalacje fotowoltaiczne na domach jednorodzinnych zwracają się w okresie około 5 lat. Rolnicy natomiast mogą liczyć na ulgę w podatku rolnym w wysokości 25% kosztów inwestycji. Biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych jest na ogół większe, fotowoltaika spłaca się jeszcze szybciej.

Panele fotowoltaiczne to inwestycja długoterminowa. Wiemy, że raz zamontowane są w stanie dostarczać energię przez kolejnych 25 lat! A co ważne, dają zupełną niezależność od rosnących cen prądu. Sam system jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga żadnych działań ze strony użytkownika a więc ponoszenia dodatkowych kosztów. Fotowoltaika to czysty zysk! Istotne jest dobranie kotła o odpowiednich parametrach do indywidualnych potrzeb użytkownika. W naszej ofercie znajdą Państwo kotły o różnej mocy grzewczej (od 12 kW do 34 kW) i sprawności oscylującej w graniach 88% – 94%, wyposażone w zasobniki paliwa o pojemności od 139 do 256 kg (odpowiednio: od 190 do 350 litrów). Kotły 5 klasy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, których celem jest ogrzewanie niezawodne, wysokowydajne i oszczędne równocześnie.

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.