Zanim kupisz urządzenie grzewcze – Porady
Centralne ogrzewanie jak działa i ile kosztuje?
Centralne ogrzewanie – Jak działa i ile kosztuje?
Wiele osób szuka odpowiedzi na to, czym jest centralne ogrzewanie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system grzewczy, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie ciepła z urządzenia grzewczego do każdego z pomieszczeń w budynku. Oczywiście, w każdym z tych pomieszczeń powinien znajdować się także odbiornik ciepła. Ten może występować pod postacią grzejnika lub jako ogrzewanie podłogowe. Czy jednak wiemy, jak system dokładnie działa?
Jak działa centralne ogrzewanie?
Taki schemat centralnego ogrzewania występuje po dziś dzień, ale oczywiście w unowocześnionej formie. Tak przecież działają kominki, które dzięki odpowiednio poprowadzonym w domu rurami są w stanie dogrzewać nawet oddalone od paleniska pokoje. Nie jest to jednak najpopularniejsze rozwiązanie właśnie ze względu na to, że równomierność rozprowadzania ciepła nie jest zawsze taka sama. Znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania z wykorzystaniem przekaźników ciepła w formie cieczy. Takie urządzenie po raz pierwszy pojawiły się w XVIII wieku i służyło do ogrzewania szklarni. Wtedy wykorzystywano podgrzaną wodę, choć dziś stosuje się także powietrze czy inne płyny.
Rodzaje centralnego ogrzewania
Kotły, które są źródłem ciepła, to tylko jeden z elementów systemu centralnego ogrzewania. Do tego dochodzą jeszcze pompy cyrkulacyjne, pompy obiegowe, zawory oraz grzejniki. Pompa odpowiada za to, by rozprowadzać podgrzewaną w kotle ciecz do grzejników, a więc do prawidłowego funkcjonowania systemu, potrzeba każdego z tych elementów.
W palenisku kotła wytwarzane jest ciepło, które następnie odbierane jest przez płaszcz wodny. Za pomocą instalacji centralnego ogrzewania i pracy urządzeń takich jak pompy obiegowej, ogrzana woda jest rozprowadzana do odbiorników ciepła poszczególnych pomieszczeń (w postaci grzejników). Pompy są odpowiedzialne za równomiernie rozprowadzanie podgrzewanej w kotle wody do grzejników. Aby system centralnego ogrzewania działał prawidłowo, potrzebny jest każdy z wyżej wymienionych elementów.
Istnieje kilka rodzajów centralnego ogrzewania, a to, które z nich zostanie wykorzystane w domu, zależy nie tylko od potrzeb, ale także od ceny i specyfikacji budynków. Jednym z rodzajów jest np. ogrzewanie grawitacyjne, gdzie za przepływ wody odpowiada siła grawitacji. Takiego typu rozwiązania sprawdzają się jednak w miejscach, gdzie mogą występować duże problemy z dostawami prądu. Sprzęty nie potrzebują energii elektrycznej do działania, ale dobre rozplanowanie instalacji wiąże się w wysokim kosztem projektu, a to sprawia, że całość rzadko kiedy jest rentowna. W tego rodzaju rozwiązaniach należy uwzględnić, że „ogrzewanie grawitacyjne” wymaga, by kocioł oraz grzejniki znajdowały się na tym samym poziomie i w niezbyt dużych odległościach od siebie.
O wiele popularniejszym rodzajem systemu centralnego ogrzewania, a przy tym jednym z prostszych w instalacji, jest model z pompą. Odpowiednio dobrana pompa obiegowa zapewnia odpowiednią cyrkulację wody w domu oraz umożliwia pokonywanie kolejnych kondygnacji. Z wykorzystaniem pomp można poprowadzić ogrzewanie zarówno do tradycyjnych systemów grzejnikowych jak i do instalacji podłogowej czy też wodnych nagrzewnic powietrza.
Zalety poszczególnych rozwiązań
To, czy w domu zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe czy też tradycyjne, także powinno zostać dobrze przemyślane. Może się zdarzyć, że awaria będzie prowadziła do tego, że potrzebne będzie kucie ścian lub zrywanie podłogi. Oczywiście w przypadku każdego rodzaju kłopotów należy liczyć się z tym, że będą one kosztowały dużo nerwów, ale w chwili, gdy spotka to „zwykła” instalację, powinno pójść łatwiej. Kotły firmy Metal Fach mają dodatkowe zabezpieczenia sterujące pracą kotła zapobiegającym uszkodzeniom instalacji centralnego ogrzewania. Sterownik kotła oferuje ochronę przed zamarzaniem wody, ochronę pomp przed zastaniem oraz dezynfekcję c.w.u. Dzięki temu ryzyko występowania uszkodzeń i awarii jest zminimalizowane.
Koszty i ceny wykonania C.O.
Koszty montażu instalacji centralnego ogrzewania oraz zakup samych kotłów automatycznych zależą przede wszystkim od rodzaju paliwa jakim zdecydujemy się ogrzewać budynek. Te kotły, które są przygotowane do ekologicznej pracy i spalania ekogroszku, mogą być oczywiście droższe, ale jest to wydatek, który opłaci się w przyszłości. Po pierwsze dbamy wtedy o środowisko, a po drugie, są to urządzenia proste w obsłudze. Moc kotłów powinna być dobierana przez profesjonalistów, którzy odpowiedzialni są za projekt instalacji grzewczej w budynku. Całościowe koszty, włącznie z montażem oraz częściami, w domu wielkości około 150 metrów kwadratowych, to około 30-60 tysięcy złotych.
METAL-FACH dobry piec do C.O.
Dane adresowe:
METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.
- ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
- NIP: 545-182-60-12
- REGON: 523566030
Kontakt ogólny:
Otwarte:
- Pon.-Pt. 07: 00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54
- E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
- Pon.-Pt. 7:00-20:00
- Sob. 8:00-14:00
- Niedz. 10:00-14:00
- Tel. +48 85 711 94 56
- E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Pompy ciepła:
- Pon.-Pt. 7:00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
- E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl
Dofinansowanie:
Social Media:
2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.