fbpx

Zanim kupisz urządzenie grzewcze – Porady

Centralne ogrzewanie jak działa i ile kosztuje?

Centralne ogrzewanie – Jak działa i ile kosztuje?

System znany od wieków. Domy jednorodzinne można obecnie ogrzewać na wiele sposób, ale niezmiennie jednym z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej opłacalnych, jest system centralnego ogrzewania. Ten system znany jest już od wieków, choć mało kto wie, jak dokładnie działa. Czym jest centralne ogrzewanie? Jak działa i ile kosztuje?

Wiele osób szuka odpowiedzi na to, czym jest centralne ogrzewanie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system grzewczy, którego głównym zadaniem jest doprowadzenie ciepła z urządzenia grzewczego do każdego z pomieszczeń w budynku. Oczywiście, w każdym z tych pomieszczeń powinien znajdować się także odbiornik ciepła. Ten może występować pod postacią grzejnika lub jako ogrzewanie podłogowe. Czy jednak wiemy, jak system dokładnie działa?

Jak działa centralne ogrzewanie?

Sam system, który dziś nazywamy centralnym ogrzewaniem, znany był już nawet w czasach antycznych. Pierwsze wzmianki o tym, że pomieszczenia były ogrzewane inaczej, niż za pomocą paleniska umiejscowionego w centrum domu, pochodzą z II wieku naszej ery. Znalezione w Rzymie zabudowania były wyposażone w system rurek, który prowadził zarówno przez ściany, jak i podłogi domostwa. Wewnątrz nich znajdowało się oczywiście gorące powietrze pochodzące z paleniska. Dzięki temu, nawet w chłodne wieczory, nie trzeba było przejmować się tym, czy każde pomieszczenie będzie ciepłe. Wprawdzie system mógł miał wiele wad i nie rozprowadzał powietrza równomiernie, ale to i tak była duża innowacja jak na tamte czasy.

Taki schemat centralnego ogrzewania występuje po dziś dzień, ale oczywiście w unowocześnionej formie. Tak przecież działają kominki, które dzięki odpowiednio poprowadzonym w domu rurami są w stanie dogrzewać nawet oddalone od paleniska pokoje. Nie jest to jednak najpopularniejsze rozwiązanie właśnie ze względu na to, że równomierność rozprowadzania ciepła nie jest zawsze taka sama. Znacznie lepiej sprawdzają się rozwiązania z wykorzystaniem przekaźników ciepła w formie cieczy. Takie urządzenie po raz pierwszy pojawiły się w XVIII wieku i służyło do ogrzewania szklarni. Wtedy wykorzystywano podgrzaną wodę, choć dziś stosuje się także powietrze czy inne płyny.

Rodzaje centralnego ogrzewania

Kotły, które są źródłem ciepła, to tylko jeden z elementów systemu centralnego ogrzewania. Do tego dochodzą jeszcze pompy cyrkulacyjne, pompy obiegowe, zawory oraz grzejniki. Pompa odpowiada za to, by rozprowadzać podgrzewaną w kotle ciecz do grzejników, a więc do prawidłowego funkcjonowania systemu, potrzeba każdego z tych elementów.

W palenisku kotła wytwarzane jest ciepło, które następnie odbierane jest przez płaszcz wodny. Za pomocą instalacji centralnego ogrzewania i pracy urządzeń takich jak pompy obiegowej, ogrzana woda jest rozprowadzana do odbiorników ciepła poszczególnych pomieszczeń (w postaci grzejników). Pompy są odpowiedzialne za równomiernie rozprowadzanie podgrzewanej w kotle wody do grzejników. Aby system centralnego ogrzewania działał prawidłowo, potrzebny jest każdy z wyżej wymienionych elementów.

Istnieje kilka rodzajów centralnego ogrzewania, a to, które z nich zostanie wykorzystane w domu, zależy nie tylko od potrzeb, ale także od ceny i specyfikacji budynków. Jednym z rodzajów jest np. ogrzewanie grawitacyjne, gdzie za przepływ wody odpowiada siła grawitacji. Takiego typu rozwiązania sprawdzają się jednak w miejscach, gdzie mogą występować duże problemy z dostawami prądu. Sprzęty nie potrzebują energii elektrycznej do działania, ale dobre rozplanowanie instalacji wiąże się w wysokim kosztem projektu, a to sprawia, że całość rzadko kiedy jest rentowna. W tego rodzaju rozwiązaniach należy uwzględnić, że „ogrzewanie grawitacyjne” wymaga, by kocioł oraz grzejniki znajdowały się na tym samym poziomie i w niezbyt dużych odległościach od siebie.

O wiele popularniejszym rodzajem systemu centralnego ogrzewania, a przy tym jednym z prostszych w instalacji, jest model z pompą. Odpowiednio dobrana pompa obiegowa zapewnia odpowiednią cyrkulację wody w domu oraz umożliwia pokonywanie kolejnych kondygnacji. Z wykorzystaniem pomp można poprowadzić ogrzewanie zarówno do tradycyjnych systemów grzejnikowych jak i do instalacji podłogowej czy też wodnych nagrzewnic powietrza.

Zalety poszczególnych rozwiązań

Od tego, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze, zależy wiele czynników. Warto wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak to, ile czasu spędzamy w domu i jak bardzo zależy nam na tym, by zajmować się obsługą kotła. Asortyment kotłów na rynku jest szeroki. Urządzenia grzewcze mogą być zasilane za pomocą paliw stałych (takich jak pellet lub eko groszek), gazów ( np. gaz ziemny) oraz paliw płynnych na przykład w postaci oleju opałowego. Każde rozwiązanie będzie wymagało od nas systematyczności w obsłudze urządzenia grzewczego oraz w uzupełnianiu zasobnika paliwa, ale obecnie produkowane kotły (takie jak m.in. SMART PLUS od Metal-Fach) pozwalają na to, by zajmować się tym raz na wiele dni. Dzięki temu, użytkownik nie ma większych problemów z obsługą.

To, czy w domu zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe czy też tradycyjne, także powinno zostać dobrze przemyślane. Może się zdarzyć, że awaria będzie prowadziła do tego, że potrzebne będzie kucie ścian lub zrywanie podłogi. Oczywiście w przypadku każdego rodzaju kłopotów należy liczyć się z tym, że będą one kosztowały dużo nerwów, ale w chwili, gdy spotka to „zwykła” instalację, powinno pójść łatwiej. Kotły firmy Metal Fach mają dodatkowe zabezpieczenia sterujące pracą kotła zapobiegającym uszkodzeniom instalacji centralnego ogrzewania. Sterownik kotła oferuje ochronę przed zamarzaniem wody, ochronę pomp przed zastaniem oraz dezynfekcję c.w.u. Dzięki temu ryzyko występowania uszkodzeń i awarii jest zminimalizowane.

Koszty i ceny wykonania C.O.

Budując dom, koniecznie trzeba uwzględnić w kosztorysie cenę centralnego ogrzewania. W jego skład wchodzą nie tylko elementy takie jak kotły czy pompy, ale także grzejniki oraz sam montaż. Nie powinno się robić tego samemu, jeżeli nie ma się odpowiedniego doświadczenia. Choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze tak jest, a potem koszty przewyższają planowane wydatki. Nawet odpowietrzanie może czasem wymagać wizyty fachowca, choć w ówczesnych grzejnikach, jest to już o wiele prostsze, niż kiedyś.

Koszty montażu instalacji centralnego ogrzewania oraz zakup samych kotłów automatycznych zależą przede wszystkim od rodzaju paliwa jakim zdecydujemy się ogrzewać budynek. Te kotły, które są przygotowane do ekologicznej pracy i spalania ekogroszku, mogą być oczywiście droższe, ale jest to wydatek, który opłaci się w przyszłości. Po pierwsze dbamy wtedy o środowisko, a po drugie, są to urządzenia proste w obsłudze. Moc kotłów powinna być dobierana przez profesjonalistów, którzy odpowiedzialni są za projekt instalacji grzewczej w budynku. Całościowe koszty, włącznie z montażem oraz częściami, w domu wielkości około 150 metrów kwadratowych, to około 30-60 tysięcy złotych.

METAL-FACH dobry piec do C.O.

Wybierając kotły grzewcze, najlepiej wybrać producenta, który jest sprawdzony i istnieje na rynku już od dłuższego czasu. Dodatkowo ważne jest to, by firma mogła dostosowywać swoje produkty oraz usługi do potrzeb klientów. Firma Metal-Fach istnieje na rynku firm grzewczych już od 1989 roku. Oferowane przez firmę produkty są nie tylko energooszczędne, ale także przystosowane do tego, by spalać w nich najpopularniejsze rodzaje paliw. Takie, które dla klientów będą najodpowiedniejsze. Kotły automatyczne firmy Metal Fach objęte są pięcioletnią gwarancją.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: