„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne
Opłacalność fotowoltaiki. Korzyści, koszty, finansowanie
Fakty i mity o instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika – ceny ogniw i ich zmiany w czasie
Efektem wzrostu skali produkcji modułów fotowoltaicznych jest systematyczny spadek cen ogniw, paneli i falowników fotowoltaicznych przy jednoczesnym wzroście wydajności i jakości. W przedstawionym w 2014 roku raporcie Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) informowała, że obniżki te na przestrzeni 5 lat wyniosły aż 80%. Od tego czasu upłynęło kolejnych kilka lat, w których utrzymywała się tendencja zniżkowa. Od stycznia 2019 r. średnie ceny modułów PV spadły o około 30%. Ile dziś trzeba wydać w Polsce na montaż własnej elektrowni słonecznej?
Koszty instalacji paneli fotowoltaicznych
Porównując oferty na instalację fotowoltaiczną nie należy kierować się wyłącznie ceną. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę proponowane urządzenia. Moduły fotowoltaiczne mogą różnić się technologią wykonania, wydajnością, różną odpornością na obciążenie i upływ czasu. Nowoczesne falowniki dużych producentów posiadają podobne sprawności przetwarzania energii przekraczające 98%. Różnice tkwią najczęściej w oprogramowaniu, jakości użytych komponentów i długości gwarancji. Najczęściej im wyższa cena tym wyższa jakość, jednak podobnie jak w innych dziedzinach życia, czasem nie warto przepłacać za logo znanej firmy. Bardzo istotnym komponentem, na którym nie warto oszczędzać są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz oryginalne złącza kabli solarnych. Zawsze warto o to zapytać firmę składającą ofertę, bo wpływa to na bezpieczeństwo instalacji. Inwestor nie ma łatwego zadania wybierając dostawcę systemu fotowoltaicznego. Warto zebrać kilka ofert, żeby poznać proponowane rozwiązania i poziom cen. Należy uważać na te podejrzanie niskie, bo mogą być związane z niskiej jakości komponentami. Są także firmy, które wykorzystują swoją pozycję rynkową, by zawyżyć cenę instalacji. Ceny systemów PV o tej samej mocy mogą się różnić o nawet 40%!
Kiedy zwrócą się panele fotowoltaiczne?
Należy pamiętać, że nie cała wytworzona przez instalację fotowoltaiczną energia będzie możliwa do wykorzystania. Jeżeli produkcja energii w danej chwili jest większa niż zużywają aktualnie odbiorniki elektryczne w domu lub firmie, a dzieje się tak często, nadwyżki są wprowadzane do sieci elektroenergetycznej. Dzięki bilansowaniu energii realizowanej dzięki dwukierunkowemu licznikowi, który zakład energetyczny instaluje na swój koszt w przeciągu 30 dni od zgłoszenia mikroinstalacji, możemy pobrać wprowadzone wcześniej nadwyżki energii pomniejszone o 20% (dla instalacji PV <10kWp) lub o 30% (dla instalacji PV od 10kWp do 50kWp). Panele fotowoltaiczne powinny wyprodukować tyle energii, by pokryć nie tylko nasze zapotrzebowanie ale również „straty” związane z bilansowaniem.
Jeżeli powyższe założenia zostały wzięte pod uwagę przy projektowaniu, można ocenić stopę zwrotu z inwestycji i przewidywane oszczędności. Znając cenę instalacji i koszt zaoszczędzonej energii łatwo można ocenić, że domowa instalacja słoneczna zwróci się po 6-7 latach. Osoby indywidualne mogą otrzymać 5000 zł zwrotu po wykonanej instalacji w ramach programu „Mój Prąd”. Pozostała część kosztów poniesionych na instalację może obniżyć podstawę opodatkowania przy rozliczeniu PIT (ulga termomodernizacyjna). Biorąc pod uwagę te korzyści może się okazać, że zwrot z inwestycji nastąpi w okresie poniżej 5 lat!
Rolnicy mogą skorzystać z ulgi w podatku rolnym. 25% kosztów poniesionych na instalację fotowoltaiczną może obniżyć ich podatek rolny na przestrzeni 15 lat. Rolnicy, którzy dodatkowo są czynnymi płatnikami VAT są grupą inwestorów, którym fotowoltaika zwraca się najszybciej.
Instalacja paneli fotowoltaicznych – czy się opłaca?
Dane adresowe:
METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.
- ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
- NIP: 545-182-60-12
- REGON: 523566030
Kontakt ogólny:
Otwarte:
- Pon.-Pt. 07: 00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54
- E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
- Pon.-Pt. 7:00-20:00
- Sob. 8:00-14:00
- Niedz. 10:00-14:00
- Tel. +48 85 711 94 56
- E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Pompy ciepła:
- Pon.-Pt. 7:00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
- E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl
Dofinansowanie:
Social Media:
2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.