Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady
Dotacje na zakup pompy ciepła
Dotacje na zakup pompy ciepła
Pompa ciepła jest ekologicznym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Takie urządzenie wymaga wstępnej inwestycji, jednak z czasem okazuje się bardzo opłacalne. Istnieje kilka dotacji, które pozwalają zmniejszyć cenę pompy ciepła. Jak je uzyskać?
Kto może otrzymać dotację?
Obecnie istnieje kilka programów, które pozwalają na zmniejszenie kosztu montażu pompy ciepła. Kady z nich jest skierowany do zupełnie innej grupy beneficjentów i działa w odmienny sposób. Niektóre z nich pozwalają na pokrycie całości kosztów, a inne – tylko ich niewielkiej części. Nie bez znaczenia jest też rodzaj budynku. Nie wszystkie dotacje są skierowane np. do przedsiębiorców czy właścicieli gospodarstw rolnych.
Większość programów ma jednak to do siebie, że pozwala na zwrot pieniędzy dopiero po zakończeniu inwestycji. Oznacza to, że właściciel budynku musi przygotować pełną sumę, a dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku ma on szansę na odzyskanie jej części.
Wyjątkiem jest jedynie program Czyste Powietrze, jednak działa on w ten sposób wyłącznie w przypadku rodzin o niższych dochodach. Prefinansowanie obejmuje tylko do 50% kosztów całej inwestycji.
Jakie są kwoty dotacji?
Kwoty dotacji różnią się w zależności od modelu pompy ciepła i sposobu działania danego programu. Wyróżnia się urządzenia typu:
- powietrze-powietrze,
- powietrze-woda,
- gruntowe.
Na największe dotacje można liczyć zwykle w przypadku ostatniego typu pompy ciepła. To dlatego, że budowa takiego urządzenia jest najbardziej skomplikowana. Wymaga wykonania wykopów, w których następnie umieszcza się specjalne wymienniki ciepła.
Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o dotację?
Każdy program wymaga złożenia nieco innego kompletu dokumentów. Najczęściej są to:
- zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę,
- charakterystyka energetyczna budynku,
- faktura lub inny dokument księgowy potwierdzający poniesione koszty,
- zawiadomienie o zakończeniu budowy,
- protokół odbioru,
- potwierdzenie płatności za budowę instalacji.
Zdarza się, że do wniosku trzeba dołączyć także dokumentację geologiczną (w przypadku gruntowej pompy ciepła). Jeśli mieszkańcy domu dysponują Kartą Dużej Rodziny, również warto potraktować ją jako załącznik.
O dokładnych wymaganiach informują podmioty odpowiedzialne za koordynację programu, a często też firmy zajmujące się montażem pomp ciepła. Listę niezbędnych dokumentów można znaleźć również w Internecie.
Jakie są rodzaje pomp ciepła objętych programem dotacji?
Dofinansowanie do pompy ciepła jest dostępne bez względu na rodzaj urządzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy program obejmuje wszystkie typy instalacji. Niektóre dofinansowania zostały opracowane z myślą o konkretnym rodzaju urządzenia, dlatego przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z dokładnymi wymaganiami.
Najwięcej dotacji pozwala jednak na obniżenie kosztu budowy pompy ciepła powietrznej, wodnej i gruntowej, także jeśli chodzi o modele o podwyższonej efektywności.
W przypadku większości programów liczy się nie rodzaj pompy ciepła, lecz dochody mieszkańców. Istotny jest też stan techniczny budynku i to, czy wymaga on pilnej modernizacji.
Jak wybrać najlepszą ofertę na rynku?
Obecnie można skorzystać z co najmniej kilku form dofinansowań do budowy pompy ciepła. Wybór odpowiedniego programu powinien zależeć od indywidualnej sytuacji inwestora. Znaczenie mają typ urządzenia, dochody oraz stan techniczny budynku. Niektóre dofinansowania pozwalają na pokrycie całości kosztów, a inne mają wyznaczoną kwotę maksymalną.
Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z danego program, przeanalizuj warunki wszystkich dostępnych dotacji. Możesz przeliczyć maksymalną kwotę, jaką otrzymasz, korzystając ze wzorów podanych przez podmioty odpowiedzialne za cały program.
Pomocni okazują się też pracownicy firm powiązanych z instalacjami pomp ciepła. W tej kwestii mogą doradzić zarówno producenci takich urządzeń, jak i firmy zajmujące się ich montażem w budynku należącym do klienta.
Dane adresowe:
METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.
- ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
- NIP: 545-182-60-12
- REGON: 523566030
Kontakt ogólny:
Otwarte:
- Pon.-Pt. 07: 00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54
- E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
- Pon.-Pt. 7:00-20:00
- Sob. 8:00-14:00
- Niedz. 10:00-14:00
- Tel. +48 85 711 94 56
- E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl
Kontakt serwis:
Pompy ciepła:
- Pon.-Pt. 7:00-15:00
- Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
- E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl
Dofinansowanie:
Social Media:
2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.