fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Dlaczego pompa ciepła jest taka droga?

Dlaczego pompa ciepła jest taka droga?

Zakup pompy ciepła wraz z montażem to spory wydatek. Jednak poniesione nakłady szybko się zwracają, ponieważ urządzenie to jest bardzo wydajne i oszczędne. Sprawdź, jaka jest cena kompletnej instalacji pompy ciepła i co wpływa na jej koszt.

Koszt urządzenia i koszt instalacji

Powietrzna pompa ciepła coraz częściej jest wybierana przez gospodarstwa domowe. Z roku na rok rośnie popyt na tego typu urządzenia, co w naturalny sposób wpływa na wzrost cen pompy. Całkowita wartość inwestycji zależy również od kosztów robocizny, a te niestety również stale idą w górę.

Dlatego planując inwestycję w powietrzną pompę ciepła należy uwzględnić nie tylko cenę samego urządzenia, ale również koszt montażu. Z jakimi więc wydatkami musisz się liczyć? To zależy przede wszystkim od powierzchni domu oraz koniecznych do wykonania prac remontowych.

Na cenę powietrznej pompy ciepła wpływa przede wszystkim: jej moc, rodzaj oraz renoma producenta. Najtańsze urządzenia o mocy 5KW można kupić za niecałe 20 tys. zł. Taka powietrzna pompa ciepła z reguły wystarczy tylko do ogrzania mniejszych budynków.

Znacznie częściej wybierane są urządzenia dwufunkcyjne o większej mocy, które służą nie tylko do ogrzewania, ale również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Cena tego rodzaju powietrznych pomp ciepła może wynosić ponad 30 tys. zł.

Z kolei koszt montażu pompy zależy przede wszystkim od zakresu przeprowadzonych prac. Czasami jest konieczne na przykład położenie instalacji ogrzewania podłogowego, a innym razem należy przeprowadzić generalny remont kotłowni.

Koszt robocizny bywa więc różny i zależy od konkretnej realizacji. Gdy zakres prac jest stosunkowo niewielki można przyjąć, że wynosi on około 30-40% całej inwestycji. Przy większych nakładach pracy będzie on oczywiście wyższy, jednak nie powinien przekroczyć 50% całości kosztów.

Warto również zwrócić uwagę na deficyt fachowców. To również powoduje, że cena pompy z montażem cały czas rośnie. Instalacja powinna być wykonana przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, a takich niestety cały czas jest niedostateczna liczba na rynku.

  Popyt sprzyja wzrostowi cen

  Wpływ na cenę kompletnej instalacji pompy ciepła ma również bardzo duży popyt na tego typu urządzenia. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwala ogrzać dom praktycznie za darmo.

  Wpływ na decyzje konsumentów ma też prawodawstwo unijne oraz krajowe. Uchwały antysmogowe powodują, że gospodarstwa domowe muszą wymienić tzw. kopciuchy na ekologiczne ogrzewanie. Powietrzna pompa ciepła jest w takim przypadku często najlepszym wyborem.

  Oszczędności wynikające z instalacji pompy ciepła

  Owszem, cena pompy ciepła z montażem jest wysoka, ale należy również zwrócić uwagę na późniejsze oszczędności. Na tym korzyści się nie kończą. Dodatkowo inwestorzy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która powoduje, że inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna.

  Oszczędności eksploatacyjne

  Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem. Wytwarza więcej energii niż pobiera, a zysk energetyczny sięga ok. 75%. Dodatkowo montując panele fotowoltaiczne, koszty eksploatacyjne są praktycznie zerowe.

  Rachunek za energię w takim przypadku to głównie stałe opłaty abonamentowe, a więc około kilkuset złotych rocznie. Dodatkowo musisz ponieść niewielki koszt corocznego przeglądu technicznego pompy.

  Oszczędności na etapie budowy nowego domu

  Najwięcej jednak możesz zyskać, gdy montujesz powietrzną pompę ciepła już na etapie budowy domu. Nie wymaga ona osobnego pomieszczenia ani komina, co już jest bardzo dużą oszczędnością. Przekłada się to w naturalny sposób na całkowity koszt instalacji.

  Reasumując, pompa ciepła wraz z montażem jest stosunkowo droga, ale późniejsze oszczędności są bardzo znaczące. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca i możesz cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem, które nie wymaga żadnej obsługi z Twojej strony!

  Kontakt ogólny:

  Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

  Social Media:

  Kontakt serwis:

  Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

  Kontakt serwis:

  Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

  Dane adresowe:

  METAL-FACH Technika Grzewcza
  Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

  Jak dojechać: