fbpx

„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych do domu?

Optymalnie wykorzystaj instalację fotowoltaiczną!

Panele fotowoltaiczne powinny zostać precyzyjnie dobrane do potrzeb określonego gospodarstwa domowego. Pozwoli to optymalnie wykorzystać instalację i zminimalizować wydatki na prąd. Dzięki temu uniknie się również przewymiarowania instalacji PV oraz związanej z tym utraty nadwyżek energii oddawanej do sieci. Właściwie dobrana moc paneli oznacza także, że nakłady finansowe na inwestycję oraz jej okres zwrotu nie będą zawyżone. Aby dobrać moc paneli fotowoltaicznych do domu, trzeba przede wszystkim prawidłowo określić aktualne zużycie energii oraz oszacować zapotrzebowanie na energię w przyszłości. To jednak nie wszystkie niezbędne działania.

Jak określić zużycie energii w domu?

Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną to najważniejszy parametr brany pod uwagę podczas doboru instalacji fotowoltaicznej. Od niego zależeć będzie moc instalowanych paneli fotowoltaicznych oraz czas zwrotu inwestycji. Instalacja prawidłowo dobrana pod kątem rocznego zużycia energii w gospodarstwie domowym pozwoli na ograniczenie faktur za energię elektryczną do poziomu opłat stałych. Roczne zapotrzebowanie na energię określa się na podstawie rachunków za prąd. Często faktury za energię zawierają pozycję „Zużycie energii w ciągu ostatnich 12 miesięcy”. Podanie tej wartości wyrażonej w kWh jest wystarczające, jeżeli nie planujemy wyposażenia domu w nowe, energochłonne urządzenia. Jeśli budynek jest nowy i właściciele nie posiadają jeszcze żadnych rachunków, można wtedy posłużyć się szacunkowymi wartościami na podstawie ilości i rodzaju urządzeń energochłonnych, przewidywanego czasu ich używania oraz liczby domowników. Przykładowo zużycie prądu dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego, przepływowego ogrzewacza wody oraz bez kuchni elektrycznej wynosi średnio w ciągu roku 3600 kWh. Wartość dotyczy zużycia przy 2 mieszkańcach. Jeśli jednak w domu jednorodzinnym mieszkają 4 osoby i użytkowana jest kuchnia elektryczna, średnie zużycie energii elektrycznej wynosi już 4500 kWh.

Co się stanie, jeżeli zapotrzebowanie na energię wzrośnie?

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej warto również oszacować zużycie energii w przyszłości. Najczęściej zapotrzebowanie zwiększa się na skutek powiększenia rodziny lub podłączenia nowych urządzeń. Należy określić, jaki jest ich pobór mocy i przewidzieć jak często będą wykorzystywane, a następnie umieścić te dane w założeniach projektowych.

Przewidzenie wzrostu zapotrzebowania na energię na etapie inwestycji pozwoli na tańszą jej rozbudowę w przyszłości. Pierwszym ze sposobów zwiększenia mocy systemu PV jest zainstalowanie falownika o większej mocy. Nowoczesne falowniki mają wysoką sprawność w szerokim zakresie parametrów wejściowych, dlatego straty związane z pracą pod niepełnym obciążeniem nie będą duże. Trzeba jednak pamiętać, by dokładając nowe moduły fotowoltaiczne zastosować taki sam model, jeżeli dołączamy je do istniejącego szeregu. Biorąc pod uwagę szybki rozwój rynku może okazać się, że dany moduł fotowoltaiczny nie będzie już dostępny w sprzedaży. Ograniczenie to znika, jeżeli pierwotnie było wykorzystane tylko jedno z wejść MPPT w falowniku, a nowe moduły będziemy chcieli podłączyć do drugiego z wejść, jeżeli dany inwerter jest w nie wyposażony. Drugim rozwiązaniem będzie zastosowanie optymalizatorów mocy, które dostosują pracę nowych modułów do starych. Trzecia opcja zakłada podłączenie nowych modułów do nowego falownika lub mikroinwerterów. 

Co z nadmierną ilością energii?

Profil produkcji energii rzadko pokrywa się z jej zużyciem w gospodarstwach domowych. Szacuje się, że na bieżąco wykorzystuje się tylko 30% prądu uzyskiwanego przez instalację. Gdy instalacja uzyskuje największą moc, na ogół domowników nie ma w domu. Panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii elektrycznej latem niż zimą ze względu na naturalne warunki pogodowe panujące w naszej strefie klimatycznej i inną długość dnia.

Dzięki możliwości bilansowania energii, nadwyżki produkcji mogą być wprowadzone do sieci elektroenergetycznej. W okresach niższej produkcji niedobór energii jest pobierany z sieci, lecz zanim za nią zapłacimy, energia pobrana jest bilansowana bezgotówkowo z energią wprowadzoną wcześniej do sieci z odpowiednim współczynnikiem. Wynosi on 0,8 dla instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 10 kWp i 0,7 dla instalacji większych (do 50 kWp).

Statystycznie w miesiącach letnich duża część energii zostaje zmagazynowana w sieci, by móc ją odebrać w zimowym półroczu. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest za duża w porównaniu z naszymi potrzebami i wytworzy większą nadwyżkę, niż jesteśmy w stanie odebrać, oddana energia po 12 miesiącach pozostanie jedynie prezentem dla systemu elektroenergetycznego.

Ile energii powinna wytworzyć instalacja fotowoltaiczna, żeby pokryć zapotrzebowanie domu?

Jeżeli moduły fotowoltaiczne są skierowane na południe pod optymalnym kątem, w polskich warunkach wytworzą około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy paneli. Statystyki wskazują, że na bieżąco, a więc bez strat związanych z bilansowaniem energii, w gospodarstwie domowym udaje się wykorzystać jedynie około 30% energii. W konsekwencji, biorąc pod uwagę 20% straty związanej z bilansowaniem, przy rocznym zapotrzebowaniu na poziomie 3000 kWh należy dobrać instalację o mocy rzędu 3,5 kWp. Jeżeli dach nie jest skierowany na południe lub współczynnik autokonsumpcji jest niższy, może się okazać, że potrzebna będzie instalacja o mocy bliskiej 4 kWp. W wyborze najkorzystniejszej orientacji modułów fotowoltaicznych pomogą Ci nasi specjaliści, którzy wykonując symulację w przeznaczonym do tego programie określą, jaki jest przewidywany uzysk energetyczny z planowanej instalacji.

Kiedy i czy panele fotowoltaiczne się zwrócą?

Czy nurtują Cię pytania: „panele fotowoltaiczne kiedy się zwrócą” oraz „panele fotowoltaiczne czy warto”? Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie warto!

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zwraca się po około 5-6 latach. Dzięki programowi „Mój Prąd” i uldze termomodernizacyjnej okres zwrotu może być jeszcze krótszy. Oszczędności na przestrzeni 25-30 lat kilkukrotnie przewyższą koszt inwestycji. Zyskuje się niezależność od wzrostu cen energii. Ponadto dba się o środowisko naturalne, co ma ogromne znaczenie w obecnych czasach.

Skontaktuj się ze specjalistami z METAL-FACH Technika Grzewcza, aby zapytać o warunki instalacji paneli fotowoltaicznych dla swojego domu.

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-14:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.