fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Jak dobrać pompę ciepła?

Jak dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które powinno być starannie dobrane. Dlatego przed jej zakupem należy przeprowadzić dokładną analizę oraz obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać pompę ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

W sprzedaży dostępne są dwa główne rodzaje pomp ciepła: split oraz monoblok. Choć oba urządzenia działają na podobnej zasadzie, to różnią się budową i sposobem montażu. To, która będzie w danym przypadku lepsza zależy od indywidualnych preferencji inwestora oraz warunków technicznych budynku.

Pompa ciepła split składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jej montaż jest stosunkowo trudny i wymaga od instalatora dużej staranności. Jest to związane między innymi z tym, że instalacja zostaje napełniona czynnikiem chłodniczym dopiero po zamontowaniu pompy ciepła. Z tego względu fachowiec musi posiadać specjalne uprawnienia F-gazowe. Ponadto co roku musi być przeprowadzany przegląd techniczny pompy ciepła typu split.

Z kolei pompa monoblok, jak wskazuje na to nazwa, jest wykonana z jednej głównej części, przeważnie umieszczonej na zewnątrz budynku. W tym przypadku zawiera już czynnik chłodniczy, dlatego jej montaż jest mniej wymagający. Nie są również konieczne coroczne przeglądy techniczne.

Którą więc pompę ciepła należy kupić? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, choć w Polsce przeważają urządzenia typu split. Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła będzie zależał od takich czynników, jak:

  • położenie budynku i rozkład pomieszczeń,
  • cena pompy ciepła,
  • koszt montażu,
  • poziom hałasu,
  • indywidualne preferencje zamawiającego.

    Dobór mocy pompy ciepła

    Kluczową sprawą jest również dobór urządzenia o odpowiedniej mocy. Pompa musi być dosyć precyzyjnie dopasowana między innymi względem zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Dlatego jej moc nie może być ani zbyt mała, ani za duża.

    Zbyt mała moc pompy ciepła może powodować, że w czasie silnych mrozów w domu będzie za zimno. Natomiast przewymiarowane urządzenie spowoduje wyższy pobór energii, co z kolei przełoży się na większe rachunki za prąd.

    Profesjonalny dobór mocy pompy ciepła zależy między innymi od takich czynników, jak:

    • zapotrzebowanie cieplne budynku,
    • powierzchnia budynku,
    • liczba domowników,
    • położenie budynku.

    Zapotrzebowanie cieplne budynku

    Zapotrzebowanie cieplne budynku należy oszacować uwzględniając przede wszystkim technologię, w której zbudowano dom, wiek budynku, liczbę i wielkości przeszkleń oraz rodzaj wentylacji. Najmniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą mają nowoczesne pasywne domy, a największe nieocieplone budynki, zbudowane w starej technologii.

    Orientacyjne zapotrzebowanie na moc cieplną wygląda następująco:

    • dom pasywny – 10-15 W/m2,
    • budynek energooszczędny – 40-60 W/m2,
    • budynek dobrze zaizolowany – 60-80 W/m2,
    • stary budynek słabo ocieplony – 90-120 W/m2,
    • stary dom bez izolacji – 150-200 W/m2.

    Jak widać, rozbieżności pomiędzy różnymi wariantami budynków są bardzo duże.

    Powierzchnia budynku

    Przy obliczaniu całkowitego zapotrzebowania na energię należy oczywiście uwzględnić powierzchnię budynku. Tu rachunek jest prosty – im większa powierzchnia domu, tym większa powinna być również moc pompy ciepła.

    Liczba domowników

    Powietrzna pompa ciepła przeważnie służy nie tylko do ogrzewania domu, ale również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że wszyscy domownicy zamieszkujący nieruchomość korzystają z ciepłej wody, dlatego ich liczba przekłada się na zużycie energii.

    Położenie budynku

    Również lokalizacja inwestycji ma znaczenie przy doborze pompy ciepła. Są regiony Polski, gdzie występują średnio niższe temperatury w ciągu roku, np. Suwalszczyzna czy rejon Tatr. Po przeciwnej stronie są zachodnie województwa z dosyć łagodną zimą.

    Pod uwagę należy również wziąć mikroklimat i usytuowanie budynku w terenie. Dom znajdujący się w mieście będzie miał nieco inne zapotrzebowanie na energię cieplną niż budynek znajdujący się na przysłowiowym odludziu, który z żadnej strony nie jest niczym osłonięty.

      Obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła

      Wiedząc, jakie jest zapotrzebowanie cieplne budynku oraz jego powierzchnia, można przystąpić do obliczenia mocy grzewczej pompy ciepła. W przypadku, gdy dom jest dobrze ocieplony, jego zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 60 kW/m2. Tę wartość należy pomnożyć przez powierzchnię domu. Na przykład 60 kw x 100 m2 = 6000 W, czyli 6 kW.

      Do otrzymanego wyniku należy jeszcze dodać potrzebną moc do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że każdy mieszkaniec zużywa około 50l wody na dobę, do podgrzania której potrzebna jest moc 0,25 kW. Oznacza to, że w przypadku gospodarstwa czteroosobowego, należy dodać 1 kW.

      W przedstawionym przykładzie pompa ciepła powinna mieć moc 6 kW. Tę wartość można jeszcze w pewnym stopniu skorygować o czynniki geograficzne, wielkość przeszkleń oraz rodzaj wentylacji. Im zimniejszy region i więcej okien w budynku, tym pompa ciepła powinna mieć większą moc.

      Bardzo ważne jest również to, czy w budynku znajdują się dodatkowe urządzenia grzewcze. Jeśli na przykład w salonie zamontowany jest kominek, to oczywiście należy go wziąć pod uwagę, nawet jeśli domownicy korzystają z niego okazjonalnie.

      Przy tak szczegółowych obliczeniach można skorzystać ze specjalnego kalkulatora zapotrzebowania na energię, który uwzględnia wiele różnych parametrów. Obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła nie jest łatwą sprawą, dlatego warto to zlecić profesjonalnej firmie.

      Profesjonalne doradztwo i montaż

      Metal-Fach to specjaliści od techniki grzewczej, którzy mają duże doświadczenie w projektowaniu rozwiązań zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Oferujemy nie tylko wysokiej jakości powietrzne pompy ciepła monoblok i split, ale zapewniamy również profesjonalne doradztwo.

      Proponowane urządzenia są bardzo wydajne, ciche i niezawodne. Mogą pracować nawet przy silnym mrozie dochodzącym do -25 stopni. Mamy już za sobą wiele realizacji, dlatego doskonale wiemy, jak dobrać pompę ciepłą do budynku. Nasi klienci mogą liczyć na rzetelne obliczenia zapotrzebowania na ciepło i wycenę inwestycji w odnawialne źródła ogrzewania.

      Kontakt ogólny:

      Otwarte:

      • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
      • Tel. +48 85 711 94 54
      • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

      Social Media:

      Kontakt serwis:

      Kotły c.o.:

      • Pon.-Pt. 7:00-20:00
      • Sob. 8:00-16:00
      • Niedz. 10:00-14:00
      • Tel. +48 85 711 94 56
      • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

      Kontakt serwis:

      Pompy ciepła:

      • Pon.-Pt. 7:00-15:00
      • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
      • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

      Dane adresowe:

      METAL-FACH Technika Grzewcza
      Sp. z o.o.

      • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
      • NIP: 545-182-60-12
      • REGON: 523566030

      Jak dojechać: