fbpx

Zanim kupisz urządzenie grzewcze – porady

Jaki kocioł wybrać do centralnego ogrzewania?

Jaki kocioł wybrać do centralnego ogrzewania?

Kotły centralnego ogrzewania, które obecnie są dostępne na rynku, bardzo dobrze sprawdzają się w zapewnianiu komfortu cieplnego zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach usługowych czy przemysłowych. Te urządzenia grzewcze różnią się między sobą pod wieloma względami (zakres mocy, spalanie określanego rodzaju paliwa, funkcje oraz wyposażenie). Kotły CO są dodatkowo sklasyfikowane tzw. „klasy”. Informacja o klasie danego kotła CO świadczy o jego efektywności spalania oraz emisyjności szkodliwych związków do środowiska. To natomiast przekłada się na sprawność cieplną urządzenia grzewczego. Czym wyższa klasa tym sprawność urządzenia również jest większa. Żeby dobrać odpowiedni kocioł do centralnego ogrzewania warto poznać istotne fakty na temat tych urządzeń. Niezbędne informacje na temat kotłów CO znajdziemy poniżej.

Wymogi prawne i obowiązujące normy

Producenci kotłów CO zobowiązani są do produkcji urządzeń, które spełniają wymagania zawarte w międzynarodowych normach. Norma, która określa, jakie kotły CO mogą być wprowadzone do użycia, powstała w 2012 roku, a jej wytyczne są obligatoryjne od 2014 roku. Chodzi tu o normę PN-EN 303–5:2012, która zawiera wymagania dotyczące emisji substancji smolistych, emisji tlenku węgla, emisji pyłów oraz mocy minimalnej, jakie muszą spełniać urządzenia grzewcze. Wymogi te mają przede wszystkim na celu ochronę środowiska oraz wprowadzanie coraz to bardziej efektywniejszych kotłów i piecy. Wspomniana norma jest też częścią większego projektu ekologicznego znanego pod nazwą Ecodesign, który będzie wprowadzony w życie w 2020 roku. Do tego projektu oraz normy PN-EN 303–5:2012 odnosi się również rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów z dnia 1 października 2017 roku. Według zapisów tego rozporządzenia od 1 lipca 2018 roku kotły CO wprowadzane do użytku muszą posiadać najwyższą obecnie – 5 klasę energetyczną. Kotły 5 klasy spełniają restrykcyjne wytyczne, ale dzięki temu są to urządzenia ekologiczne, wydajne i przyjazne zarówno użytkownikom, jak i środowisku.

Zapotrzebowanie budynku na ciepło

Decydując się na wybór kotła CO należy odpowiednio dopasować jego moc do zapotrzebowania cieplnego danego budynku. Do ustalenia właściwej i optymalnej mocy dla danego budynku wykorzystuje się projekt budowlany. Jeżeli natomiast piec CO ma być zainstalowany w budynku, który nie posiada takich planów, konieczne jest wykonanie odpowiednich obliczeń. Moc kotła powinna odpowiadać danym zawartym w projekcie lub wynikom obliczeń wyprowadzonych przez fachowców. Należy wybierać urządzenia grzewcze o jak najlepiej dostosowanej mocy do zapotrzebowania cieplnego budynku. I tak dla domów energooszczędnych wystarczy zaledwie kilka kW mocy, które w pełni zapewnią optymalne warunki. Domy o słabszej izolacji lub te zbudowane wiele lat temu będą natomiast wymagać większej mocy. Należy pamiętać, że przed zakupem niezwykle ważna jest konsultacja ze specjalistami, którzy dobiorą odpowiedni kocioł CO do danego budynku.

Koszty eksploatacyjne?

Cena kotła CO oraz jego późniejsze koszty eksploatacyjne to ważny punkt podczas decydowania o zakupie tego rodzaju urządzenia. Doskonałe warunki spalania i dostarczania energii cieplnej, w tym kontrolę paleniska oraz temperatury zapewniają nowoczesne kotły grzewcze na pellet czy ekogroszek. Przed zakupem kotła warto dowiedzieć się o cenach tych paliw u lokalnych dostawców. Warto wspomnieć, że wybierając kotły automatyczne z sterownikiem, koszty eksploatacyjne zostaną zoptymalizowane. Dodatkowo tego typu kotły są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ większość czynności związanych z obsługą paleniska wykonuje sterownik kotła, a użytkownik jedynie musi regularnie uzupełniać zasobnik w paliwo oraz czyścić kocioł z popiołu.

30 lat doświadczenia w branży ogrzewnictwa

Dobór najbardziej odpowiedniego kotła dla naszego budynku to zadanie odpowiedzialne, które należy powierzyć specjalistom. Producentem urządzeń grzewczych jest firma METAL-FACH Technika Grzewcza, która zapewnia nie tylko solidnej jakości kotły CO, ale także profesjonalne doradztwo gwarantujące dobór optymalnego urządzenia.

Kotły grzewcze METAL-FACH Technika Grzewcza charakteryzują się wysoką wydajnością oraz czystością spalania – są to urządzenia ekologiczne spełniające najbardziej restrykcyjne normy. Firma oferuje kotły 5 klasy – wydajne i bezpieczne urządzenia grzewcze spełniające normę PN-EN 303–5:2012. Kotły centralnego ogrzewania METAL-FACH Technika Grzewcza to nowoczesne urządzenia, niezwykle łatwe w obsłudze, automatyczne, wyposażone w panel sterowania. Kotły z podajnikiem wymagają minimalnego udziału człowieka przy zapewnianiu najbardziej optymalnych warunków grzewczych. Firma oferuje kotły agro z podajnikiem na agropellet – innowacyjne urządzenia CO. Dodatkowo kotły z 5 klasą posiadają atrakcyjny design. METAL-FACH Technika Grzewcza posiada 30 lat doświadczenia w dziedzinie urządzeń grzewczych, przez co zagwarantuje najwyższej jakości kotły CO oraz idealny dobór urządzenia grzewczego do budynku.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-16:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Jak dojechać: