fbpx

Zanim kupisz urządzenie grzewcze – Porady

Kocioł CO – kiedy kupować?

Kocioł C.O. – kiedy kupować?

Kocioł C.O. jest niezbędnym elementem systemu grzewczego w każdym domu jednorodzinnym. Ponieważ jego zakup oznacza spory wydatek warto zastanowić się, kiedy wybrać się po takie urządzenie, aby zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie nie obniżać komfortu cieplnego wnętrz. Ceny kotłów C.O. są uzależnione od wielu czynników, w tym również od sezonu grzewczego.

Sezon grzewczy – czy ceny są wyższe?

Chociaż sezon grzewczy kojarzy się z okresem od połowy października do maja, w rzeczywistości nie ma odzwierciedlenia w przepisach. Uruchamianie centralnego ogrzewania jest uzależnione wyłącznie od decyzji zarządcy budynku i indywidualnej umowy z dostawcą ciepła. W domach jednorodzinnych decyduje o tym właściciel. Rozruch C.O. jest kwestią indywidualną. Pomimo to jednak okres, w którym wzrasta zapotrzebowanie na ciepło w niewielkim stopniu decyduje o cenach urządzeń grzewczych. Kotły C.O. są produktami, na które popyt wzrasta tuż przed sezonem grzewczym. Po nowe urządzenia wybierają się zarówno osoby, które budują dom, jak i te, które chcą wymienić stary model na nowszy, wydajniejszy i zgodny z normami emisji spalin. Największa sprzedaż kotłów C.O. przypada na wrzesień i październik. Producenci dostosowują wówczas swoją ofertę do potrzeb rynku ustalając ceny na wysokim poziomie. Przed sezonem grzewczym trudno też o promocje.

Kiedy ceny są najbardziej atrakcyjne?

Budowa domu zazwyczaj jest inwestycją planowaną na wiele miesięcy, a niekiedy nawet na kilka lat. Ponieważ jej koszty są bardzo wysokie w projekcie warto uwzględnić również najkorzystniejsze terminy zakupu materiałów. Dotyczy to również centralnego ogrzewania. Jeśli planujesz budowę domu lub chcesz wymienić starsze urządzenie na nowe z pewnością zastanawiasz się, kiedy kupować kocioł C.O., aby zapłacić za niego jak najmniej. W ostatnich latach rynek kotłów ulega systematycznym zmianom, co jest efektem wprowadzenia ustawy o ograniczeniu emisji spalin. Dlatego też z oferty znikają tanie kotły zasypowe na rzecz ekologicznych urządzeń klasy 5. Ceny nowych modeli nie są niskie. W najtańsze na rynku kotły zasypowe trzeba zainwestować około 5000 zł. Najdroższe modele z podajnikiem na pellet to wydatek nawet 35000 zł. Aby nie przepłacić najlepiej wybrać się na zakupy wiosną. To pora, w której ceny kotłów C.O. spadają i często można liczyć na wyprzedaże. Zniżki i promocje, jakie oferują producenci pozwalają zaoszczędzić 10-15% ceny. Przy kotle za 8000 zł około 1000 zł pozostaje w kieszeni. Poszukując oszczędności warto zastanowić się nie tylko nad tym kiedy kupować kocioł C.O., ale też jaki kocioł kupić. Wybór modelu o zbyt dużej mocy w stosunku do potrzeb domu może oznaczać zbędny wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Istotny jest też rodzaj spalanego paliwa – osiągalnego w okolicy i dostępnego w atrakcyjnych cenach. Właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się jaki kocioł C.O kupować, aby spełniał te normy i nie pochłonął wszystkich oszczędności. Najlepszą porą na zakup urządzenia jest okres od marca do sierpnia. W tym przedziale czasowym producenci często przygotowują różne wyprzedaże i oferują modele z cenach promocyjnych. Standardem w wielu firmach jest tzw. wietrzenie magazynów. Pozwala ono na pozbycie się nadmiaru asortymentu z minionego roku i przygotowanie miejsca na nowe produkty.

Zdążyć z instalacją

Zadaniem właścicieli i zarządców domów jest terminowe przygotowanie budynku do sezonu grzewczego. Z drugiej strony, w związku z nową ustawą muszą też wiedzieć, do kiedy kotły C.O. powinny zostać wymienione, jeśli obecne nie spełniają norm emisji spalin. Od 2018 roku producenci wycofują z krajowej oferty urządzenia niższych klas. Jest to efektem Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dn. 1 sierpnia 2017 w sprawie kotłów na paliwo stałe. Dokument nakazuje wycofanie z produkcji kotłów o klasie emisji spalin niższej niż 5 i dopuszcza do użytkowania kotły C.O. opalane paliwami stałymi, które spełniają europejską normę PN-EN 303-5: 2012. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 lipca 2018 roku. Wymiana urządzeń jest też regulowana ustawą antysmogową, która jest zmianą art. 96 w ustawie Prawo Ochrony Środowiska. Zgodnie z jej założeniami ostatecznym terminem wymiany kotłów C.O., którym nie przyznano żadnej klasy emisyjnej jest 2022 rok. Po tym okresie jeszcze przez cztery lata można użytkować kotły klasy 3 i 4. Ich ostateczna wymiana jest niezbędna do 2026 roku. Podstawą do wprowadzenia programu wymiany kotłów C.O. jest rozporządzenie Komisji UE (ekoprojekt).

Czy można liczyć na dofinansowanie?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów zakupu modelu klasy 5 jest skorzystanie z opcji dofinansowania do kotłów C.O. przyznawanego w ramach Programu Czyste Powietrze. Otrzymanie wsparcia, jego formy i wysokości zależą od tego, jaką politykę przyjęły władze danego miasta lub gminy. Najłatwiej uzyskać dofinansowania do kotłów C.O. w tych regionach Polski, w których przykłada się dużą wagę do obniżenia zanieczyszczenia powietrza. Pierwszym krokiem jest udanie się do właściwego urzędu miasta lub gminy i zasięgnięcie informacji o dostępnych możliwościach. Warto jednak pamiętać, że dofinansowanie jest przyznawane w formie zwrotu za już kupiony i zamontowany kocioł. Otrzymanie zwrotu środków wymaga też spełnienia określonych warunków, jak np. audyt energetyczny, a często też termomodernizacja budynku.

Program Czyste PowietrzePraktyczne Porady

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: