fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Ogrzewanie przyjazne dla środowiska, czyli jakie?

Ogrzewanie przyjazne dla środowiska, czyli jakie?

Obecnie przepisy dotyczące metod ogrzewania budynków znacznie różnią się od tych obowiązujących jeszcze kilka lat temu. Zgodnie z nimi konieczna jest wymiana starych pieców na modele bardziej ekologiczne. Jakie kotły wpływają na środowisko w najmniejszym stopniu?

Systemy ogrzewania domu

Współcześni użytkownicy mogą wybierać spośród różnych metod ogrzewania budynków. To zarówno urządzenia na paliwa stałe, jak i nowoczesne systemy, takie jak pompy ciepła. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć od parametrów technicznych nieruchomości, a także od budżetu inwestora.

Warto pamiętać, że w Polsce obowiązują różne przepisy, wymagające wymiany starych kotłów na modele nowe – co najmniej 5 klasy i posiadające certyfikat EcoDesign. Takie urządzenia są dostępne w wersji opalanej pelletem, biomasą lub ekogroszkiem.

    Kotły gazowe

    Wśród najbardziej ekologicznych form ogrzewania warto wyróżnić kotły na gaz. To urządzenia, które zapewniają dużą wydajność pracy, jednocześnie zużywając niewiele paliwa. W nowoczesnych kotłach tego typu występuje zamknięta komora spalania. Urządzenie nie ma otwartego dostępu do powietrza w pomieszczeniu, co pozwala na wyeliminowanie ryzyka ulatniania się gazu.

    W kotłach na gaz stosuje się też specjalne wentylatory, które zachowują odpowiedni przebieg procesu usuwania spalin przewodem kominowym. Dzięki temu można ograniczyć możliwość występowania zjawiska cofania się spalin do minimum.

    Na rynku znaleźć można m.in. kotły gazowe kondensacyjne. To urządzenia, które są w stanie uzyskiwać energię nie tylko z paliwa, lecz także spalin powstających w wyniku jego spalania. Takie urządzenia są praktycznie bezobsługowe. Nie zajmują wiele miejsca i nie wymagają tworzenia osobnej przestrzeni, w której można by było przechowywać paliwo.

    Kotły na pellet

    Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość korzystania z kotłów na pellet 5 klasy, posiadających certyfikat EcoDesign. To materiał, który powstaje z resztek pozostałych po produkcji wyrobów drewnianych – zwłaszcza mebli.

    Surowiec ten jest specjalnie obrabiany, dzięki czemu zachowuje dużą wydajność przy niewielkiej masie. Pellet można przechowywać w poręcznych workach. W miejscach, gdzie stosuje się tego typu kotły, nie ma konieczności tworzenia osobnej, dużej kotłowni. Pelletem można opalać zarówno piece, jak i wolnostojące kominki.

    Kotły na pellet są łatwe w utrzymaniu w czystości i obsłudze. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę w budynku, konieczne jest jedynie regularne napełnianie zbiornika granulatem. Popiołu, którego jest stosunkowo niewiele, można następnie użyć w celu użyźnienia gleby.

    Kotły na ekogroszek

    Dofinansowanie do pieca obowiązuje również w przypadku modeli opalanych ekogroszkiem. To rodzaj paliwa stałego, który jest wykorzystywany do ogrzewania budynków o dowolnym metrażu. Ekogroszek jest odmianą węgla, która charakteryzuje się niższą zawartością siarki i wilgoci w porównaniu do tradycyjnego surowca opałowego.

    Ekogroszek jest uważany za bardziej ekologiczny w porównaniu do tradycyjnego węgla. Spalanie tego surowca powoduje mniejszą emisję dwutlenku siarki do atmosfery, dlatego piece zasilane tym rodzajem paliwa są dopuszczone przez aktualne przepisy.

    Piece na biomasę

    Biomasa to organiczne materiały pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, takie jak drewno, słoma, trociny, łodygi roślin energetycznych czy resztki rolne. Surowiec ten jest uważany za zrównoważone źródło energii – powstaje z pozostałości po różnych procesach przemysłowych. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, spalanie biomasy nie przyczynia się do wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.

    Kotły na biomasę są zaprojektowane tak, aby efektywnie wykorzystywać energię zawartą w surowcu. Cechuje je wysoka wydajność, odpowiednia nawet w przypadku dużych obiektów. Kotły na biomasę potrafią przekształcić większość dostarczonego materiału w ciepło, minimalizując straty.

    Pompy ciepła

    Osoby, które chcą zapobiec wydzielaniu się jakichkolwiek szkodliwych substancji do środowiska, mogą postawić na pompy ciepła. Budowa takiego systemu jest dość droga, zwłaszcza jeśli chodzi o modele gruntowe i wodne. Pompa ciepła pobiera ciepło ze źródła – wody, ziemi lub powietrza. Następnie ogrzewa nim ciecz użytkową trafiającą do budynku.

    Pompa ciepła wymaga jedynie minimalnego zasilania prądem. System ten można podłączyć do paneli fotowoltaicznych, co jeszcze skuteczniej ogranicza koszty eksploatacyjne.

    Ciepło jest pobierane ze źródła z wykorzystaniem specjalnego czynnika, bez użycia paliwa. Pompy ciepła również są objęte dotacjami.

    Certyfikat Ecodesign

    Współczesne przepisy i programy obejmujące dopłaty do ogrzewania wymagają stosowania kotłów klasy 5. To urządzenia, które są zgodne z normą 303-5:2012. Taki sprzęt musi spełniać rygorystyczne zasady dotyczące emisji spalin i stężenia szkodliwych substancji.

    Kotły dopuszczalne przez obowiązujące przepisy to również modele zgodne z dyrektywą Ecodesign. Taki dokument zapewnia, że wydajność urządzenia jest zgodna ze sprawnością opisaną w specyfikacji technicznej.

    Dane adresowe:

    METAL-FACH Technika Grzewcza
    Sp. z o.o.

    • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
    • NIP: 545-182-60-12
    • REGON: 523566030

    Kontakt ogólny:

    Otwarte:

    • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
    • Tel. +48 85 711 94 54
    • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

    Kontakt serwis:

    Kotły c.o.:

    • Pon.-Pt. 7:00-20:00
    • Tel. +48 85 711 94 56
    • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

    Kontakt serwis:

    Pompy ciepła:

    • Pon.-Pt. 7:00-15:00
    • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
    • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

    2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.