fbpx

„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne

Na rynku pojawia się co raz więcej przedsiębiorstw montujących panele fotowoltaiczne, sprawdź czy trafiłeś na rzetelną firmę

Na rynku pojawia się co raz więcej przedsiębiorstw montujących panele fotowoltaiczne, sprawdź czy trafiłeś na rzetelną firmę

Panele fotowoltaiczne to wciąż zyskujące na popularności źródło czystej energii, które możemy spotkać na coraz większej liczbie dachów w polskich domach. Chęć korzystania z ekologicznego źródła energii oraz oferowane przez państwo i Unię Europejską dotacje sprawiają, że coraz więcej osób jest zainteresowana ich montażem. W związku z tym rośnie również liczba firm, które zajmują się ich sprzedażą i montażem. Niesie to za sobą pewne zagrożenia – nie wszystkie z nich posiadają bowiem odpowiednie uprawnienia. Przekonajmy się więc jak sprawdzić, czy oferta firmy, którą jesteś zainteresowany, jest rzetelna i godna uwagi.

Jakie zagrożenia mogą nieść niewłaściwie zamontowane panele fotowoltaiczne?

Na rynku polskim działa obecnie wiele firm, które oferują montaż paneli fotowoltaicznych w naprawdę niskich cenach. Klienci zachęceni możliwością zaoszczędzenia sporej kwoty chętnie korzystają z ich usług. Niestety, możemy już zaobserwować konsekwencje takiego działania. Jednym z najczęściej występujących problemów są pożary instalacji. Wystarczy wspomnieć, że tylko w przeciągu roku występuje ich ok. 700, co jest poważnym problemem. Wynika to z faktu stosowania złej jakości komponentów oraz wyłączania przez monterów systemów bezpieczeństwa.
s
Dobre panele fotowoltaiczne są wyposażone w system odcinający dopływ prądu, jeśli jakakolwiek część instalacji nie działa prawidłowo. Aby przywrócić pracę paneli, niezbędna jest wizyta serwisanta, co wielu klientów przyjmuje z niezadowoleniem. Nieuczciwie działające firmy decydują się więc na wyłączenie niezbędnych zabezpieczeń. Co więcej, montaż paneli fotowoltaicznych przebiega często w nieodpowiedni sposób, ponieważ chcąc zaoszczędzić wiele firm zatrudnia pracowników bez niezbędnych kwalifikacji.

Kolejnym problemem pozornych oszczędności są nieumiejętnie zamontowane falowniki, które mogą zakłócać pracę niektórych urządzeń. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy rezygnować z czystej energii. Warto jednak stawiać na wykwalifikowanych montażystów oraz panele stworzone przez czołowych producentów, znanych z wysokiej jakości. Nie powinniśmy również lekceważyć konieczności wykonywania prac serwisowych i konserwacyjnych.

Panele fotowoltaiczne – jak wybrać firmę godną zaufania?

Aby czysta energia była jednocześnie bezpieczna dla jej użytkowników, należy postawić na wyspecjalizowaną firmę, posiadającą wieloletnie doświadczenie w branży. Dobra firma zajmująca się montażem powinna posiadać szereg certyfikatów i uprawnień, które dopuszczają ją do pracy z OZE. Wśród dokumentów tych wymienić należy między innymi:

 • certyfikat z Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie instalowania urządzeń fotowoltaicznych,
 • uprawnienia w zakresie budownictwa do wykonywania projektów i instalowania urządzeń.

Firma powinna zatrudniać instalatorów z ważnymi certyfikatami dopuszczającymi ich do pracy z OZE, a w swojej pracy korzystać z systemów PV, które posiadają atesty i znaki jakościowe. Ważne również, by zajmowała się nie tylko projektowaniem i instalacją, ale również zapewniała późniejszą opiekę serwisową.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: