fbpx

BLOG

Ekogroszek – jaką kaloryczność wybrać?  

Ekogroszek to jeden z najchętniej wybieranych materiałów opałowych na rynku. Powstaje z węgla kamiennego, ale w odróżnieniu od jego tradycyjnej postaci, wykazuje się odpowiednią dla automatycznych dozowników i pieców retortowych granulacją oraz ekologicznymi właściwościami. Poza piecami retortowymi ekogroszek można stosować jeszcze w dwóch rodzajach kotłów: z palnikiem rynnowym i tłokowym.

Ekologiczne właściwości ekogroszku zapewnia mu niższy stopień spiekalności, niż w przypadku innych form węgla oraz fakt, że nie zawiera drobnej frakcji, czyli miału, a także zbyt dużych części.

Co to jest wartość kaloryczna?

Wartość kaloryczna (opałowa) to ilość energii, którą da się pozyskać z jednostki masy paliwa. Kaloryczność określa się w megadżulach, przez co masa opałowa w ostateczności podawana jest w MJ/kg. Im większa wartość kaloryczna opału, tym mniejsze zużycie paliwa niezbędnego do ogrzania interesującego nas obiektu.

Wartość opałowa węgla brunatnego wynosi 10MJ/kg, niskokalorycznego węgla kamiennego 17-19MJ/kg, średniokalorycznego węgla kamiennego 20-25MJ/kg, a wysokokalorycznego już 25-30MJ.kg.

Jak określa się kaloryczność ekogroszku?

Ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24 – 26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg. Rzeczywista kaloryczność węgla (w tym także ekogroszku) zawsze określana jest parametrem wartości opałowej w stanie roboczym Q ir.

Uznaje się ekogroszek o najwyższej wartości kalorycznej (opałowej) – powyżej 24 MJ/kg – powinien cechować się takimi parametrami jak:

· granulacja na poziomie od 5 do 25 mm,

· zdolność spiekania RI <20,

· zawartość popiołu powyżej 10%,

· zawartość siarki poniżej 1%

· wilgotność poniżej 10%.

Im większa wilgotność ekogroszku, tym większe ryzyko wystąpienia korozji zarówno na ślimaku jak i w miejscach styczności wilgotnego paliwa z palnikiem. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna w przypadku palników retortowych, które są zazwyczaj wykonane ze stali i są podatne na tego rodzaju sytuacje. W naszej ofercie występują głównie palniki EKOENERGIA II, które są wykonane w całości z żeliwa, mowa tu również o ślimaku podającym paliwo do paleniska. Mimo to nie zalecamy korzystania z wilgotnego paliwa do opalania domu, gdyż nawet przy zastosowaniu żeliwa, jako materiału, nie wykluczymy powstania korozji a jedynie opóźnimy ten proces. Opalając dom wilgotnym paliwem obniżamy również efektywność pracy kotła, a co za tym idzie spalimy więcej ekogroszku, aby go ogrzać (zobacz również: Jak poprawnie palić ekogroszkiem? Poradnik).

Trzeba pamiętać, aby opał przechowywany luzem oraz ekogoroszek pakowany w worki, znajdował się w suchym pomieszczeniu, a dodatkowo ekogroszek pakowany w worki należy rozciąć na 24h przed zasypaniem go do zbiornika. Ekogroszek workowany często jest poddawany procesowi płukania zanim zostanie zapakowany.