fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – porady

Jak poprawnie palić ekogroszkiem? Poradnik

Najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących centralnego ogrzewania

Ekogroszek to wysoce efektywne paliwo opałowe, a ogrzewanie domu za jego pomocą uchodzi za jedno z najwydajniejszych, ekonomicznych i łatwych jednocześnie. Wymaga jednak zastosowania wysokiej jakości paliwa oraz znajomości najważniejszych zasad dotyczących ustawienia i obsługi kotła. W poniższym artykule zebraliśmy najistotniejsze informacje na temat ekogroszku oraz optymalnych parametrach i ustawieniach kotła współpracującego z tym paliwem.

Zainwestuj w ekogroszek dobrej jakości

Ekogroszek, za pomocą którego będziemy ogrzewać dom, powinien przede wszystkim pochodzić z pewnego źródła, od sprawdzonego producenta. Dla naszego bezpieczeństwa (i portfela!) lepiej zrezygnować z podejrzanie taniego ekogroszku – może się bowiem okazać, że jest to produkt o słabych parametrach, który dodatkowo był np. źle przechowywany (zawilgocony ekogroszek nie tylko gorzej się pali, ale również może przyspieszać zużycie kotła). Renomowane firmy oferują ekogroszek, którego stosunek jakości do ceny gwarantuje… po prostu dobrą inwestycję w wysokiej jakości paliwo!

Najważniejsze parametry ekogroszku
Wybierając ekogroszek należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry:

 • wartość opałową, czyli tzw. kaloryczność (najbardziej wydajny jest ekogroszek wysokokaloryczny, czyli taki, którego ciepło spalania wynosi minimum 25 MJ/kg – im ten parametr jest wyższy, tym wyższa jest wartość opałowa paliwa),
 • zawartość popiołu (nie powinna przekraczać 10%),
 • zawartość siarki (nie powinna przekraczać 1 – 2%),
 • tzw. spiekalność (im niższa wartość spiekalności, tym lepiej!),
 • wilgotność (wilgotność ekogroszku nie powinna przekraczać 25% – im niższa, tym lepiej!).

Ekogroszek – workowany czy luzem?

Ekogroszek jest paliwem sypki, dostępnym zarówno w workach (o różnej wadze i gabarytach), jak i luzem. Za bezpieczniejszy uchodzi zakup ekogroszku w workach. Na ekogroszek luzem można się zdecydować wyłącznie w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sprawdzonym producentem / sprzedawcą paliwa, który jest w stanie zapewnić jego odpowiedni sposób magazynowania. Ekogroszek przechowywany w nieodpowiednich warunkach luzem może stracić swoje właściwości poprzez szybkie wietrzenie produktu – w efekcie jakość paliwa obniża się, a dodatkowo w czasie spalania mogą tworzyć się spieki. Po zakupie ekogroszku sami musimy zadbać o optymalny sposób jego przechowywania – najlepiej w suchym i osłoniętym od czynników zewnętrznych pomieszczeniu (np. w garażu lub kotłowni).

Kocioł na ekogroszek – jaki powinien być?

Nowoczesne kotły na ekogroszek to kotły 5 klasy. Certyfikaty 5 klasy (lub inaczej – 5 generacji) i Certyfikat Ecodesign gwarantują, że ogrzewanie domu wybranym kotłem jest bezpieczne dla rodziny i środowiska (podczas spalania ekogroszku kocioł nie generuje szkodliwych emisji). W ofercie METAL – FACH znajdują się wyłącznie kotły na ekogroszek najnowszej generacji, wykorzystujące sprawdzone rozwiązania technologiczno – konstrukcyjne, wykonane z atestowanej, wysokogatunkowej stali kotłowej, wyposażone w żeliwne palniki oraz szereg funkcji ułatwiających efektywne ogrzewanie domu o powierzchni nawet 340 metrów kwadratowych. Nowoczesny kocioł ekogroszek powinien być wyposażony m.in. w automatyczny podajnik paliwa, sterowany na podstawie pomiarów z czujników spalania (system przelicza zapotrzebowanie i dozuje jego odpowiednią ilość), zawirowywacze spalin, które skutecznie zwiększanie odbioru ciepła poprzez wymiennik kotła oraz system zabezpieczenia krańcowego, maksymalnie podnoszący bezpieczeństwo użytkownika kotła. Istotne jest dobranie kotła o odpowiednich parametrach do indywidualnych potrzeb użytkownika. W naszej ofercie znajdą Państwo kotły o różnej mocy grzewczej (od 12 kW do 34 kW) i sprawności oscylującej w graniach 88% – 94%, wyposażone w zasobniki paliwa o pojemności od 139 do 256 kg (odpowiednio: od 190 do 350 litrów). Kotły 5 klasy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, których celem jest ogrzewanie niezawodne, wysokowydajne i oszczędne równocześnie. 

Warunki poprawnego ustawienia kotła

Wybranie odpowiedniego kotła oraz najwyższej jakości ekogroszku to dwa najważniejsze kroki w kierunku efektywnego i ekonomicznego ogrzewania domu. Nie mniej ważne jest właściwe skalibrowanie kotła, czyli takie ustawienie najważniejszych parametrów, by ekogroszek miał optymalne warunki do spalania się. Znalezienie najlepszych ustawień kotła wymaga na początku czujnej obserwacji sposobu, w jaki pali się ekogroszek i dopasowania m.in.: mocy wentylatora (to od niej zależy równomierne spalanie paliwa), czas podawania paliwa i przerwy w podawaniu oraz czas tzw. pracy w podtrzymaniu (przyjmuje się, że na palniku powinien utrzymywać się kopczyk ekogroszku).

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: