fbpx

„Mój prąd” – panele fotowoltaiczne

Ulga w podatku rolnym a panele fotowoltaiczne, czy się opłaca?

Ulga w podatku rolnym a panele fotowoltaiczne, czy się opłaca?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest w obliczu rosnących cen energii coraz bardziej uzasadniona. Po tanią energię odnawialną sięgają nie tylko właściciele domów jednorodzinnych czy deweloperzy. Własna instalacja fotowoltaiczna jest szczególnie polecana dla rolników. Co przemawia za wykorzystaniem energii słonecznej w gospodarstwie rolnym? Czy taka inwestycja jest opłacalna?

Fotowoltaika, jako sposób na obniżenie rachunków

Rachunki za energię elektryczną są jednym z największych kosztów prowadzenia produkcji rolnej a ich ciągły wzrost powoduje obniżenie konkurencyjności wytwarzanych produktów. Aby ograniczyć wydatki na zakup energii elektrycznej warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Dzięki wytworzonej przez nią energii rachunki za prąd można zredukować do minimum, co znakomicie poprawi kondycję finansową każdego rolnika. Inną zaletą, jaką niesie za sobą takie rozwiązanie, jest przypisanie etykiety gospodarstwa rolnego o charakterze ekologicznym. Dzięki temu produkty zyskują uznanie klientów i są przez nich chętniej wybierane.

Energia fotowoltaiczna – tania, ale nie darmowa

Fotowoltaika obok dużych farm wiatrowych jest najtańszym sposobem na wytwarzanie energii elektrycznej. Jak każda inwestycja wymaga jednak niemałego kapitału początkowego. Niezależnie, czy zdecydujemy się zapłacić za instalację z własnych środków, czy wykorzystując różne dostępne na rynku instrumenty finansowe jak kredyt czy leasing, część środków można później odzyskać.

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztu inwestycji proekologicznych w gospodarstwie jest możliwość skorzystania z ulgi w podatku rolnym. Zarówno rolnicy ryczałtowi jak i płatnicy VAT mogą odzyskać 25% poniesionych kosztów, o ile nie zostały sfinansowane wcześniej ze środków publicznych jak dotacje czy preferencyjne pożyczki. Po wykonanej instalacji warto złożyć w urzędzie gminy wniosek o umorzenie podatku rolnego.

Ulga w podatku rolnym – zasady

Do skorzystania z ulgi w podatku rolnym uprawnia m.in. inwestycja w wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Główne zasady, na jakich przysługuje ulga, to:

 • możliwość odliczenia 25% kwoty inwestycji od podatku rolnego,
 • możliwość dokonania odliczeń w okresie do 15 lat od daty inwestycji,
 • przeniesienie kwoty niewykorzystanej w tym okresie na następców podatnika.

Warto zaznaczyć, że ulga od podatku rolnego obowiązuje tylko na terenie gminy, w której dokonano inwestycji.

Posłużmy się przykładem. Rolnik wydał na instalację 100 000 zł brutto. Dzięki uldze w podatku rolnym może zaoszczędzić do 25 000 zł na przestrzeni 15 lat. Jeżeli płaci 5000 zł podatku rocznie, będzie zwolniony z opłat przez 5 lat. Jeżeli płaci 1666 zł podatku, z ulgi może korzystać przez maksymalny okres 15 lat. Jeśli natomiast jego wydatki na podatek rolny są mniejsze, maksymalną kwotą, jaką zaoszczędzi jest 15-krotność rocznej stawki podatku rolnego.

Z punktu widzenia ulgi w podatku rolnym nie ma znaczenia, czy instalacja powstała na domu mieszkalnym rolnika czy na budynku gospodarczym. W przypadku tańszych instalacji fotowoltaicznych o mocy rzędu kilku kilowatów, wykorzystywanych na potrzeby mieszkalne, warto jednak zastanowić się, czy nie będzie korzystniejsze skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i programu Mój Prąd, którego nowa edycja jest planowana na połowę 2021 roku. NFOŚiGW zapowiada także, że instalacje wykonane przed rozpoczęciem nowego naboru wniosków także będą mogły skorzystać z dofinansowania. Należy jednak pamiętać, że ulgi w podatku rolnym nie można łączyć z programem Mój Prąd ani ulgą termomodernizacyjną.

Inne korzyści dla rolników

Ulga w podatku rolnym znacznie przyspiesza okres zwrotu z inwestycji. Fotowoltaika jest szczególnie korzystna dla rolników także z innego względu. Dzienny profil zużycia energii przez gospodarstwo rolne jest dużo bardziej zbliżony do profilu produkcji energii w instalacji fotowoltaicznej niż np. w zwykłym gospodarstwie domowym. Dzięki temu rolnicy wykorzystują znacznie większą część wytworzonej energii na bieżąco, ograniczając straty związane z bilansowaniem energii przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD).

Rolnicy często dysponują dużymi powierzchniami dachu, które mogą spełniać dodatkową funkcję produkcji zielonej energii. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także agrofotowoltaika – naziemne instalacje fotowoltaiczne posadowione na wysokich konstrukcjach, które umożliwiają uprawę roślin lub wypas bydła pod spodem. Panele fotowoltaiczne mogą stanowić dla zwierząt lub roślin osłonę przed skwarem oraz ulewnymi opadami deszczu lub gradu, jednocześnie pozostawiając zajmowaną powierzchnię biologicznie czynną.

Rolnicy są grupą inwestorów, którym, przez wysokie rachunki za energię, instalacje fotowoltaiczne są najbardziej potrzebne i najszybciej się zwracają dzięki uldze w podatku rolnym i wysokiemu współczynnikowi auto konsumpcji energii. Wiele instytucji finansowych udziela bardzo korzystnych form finansowania proekologicznych inwestycji, dzięki którym znika bariera w postaci wymaganego wysokiego kapitału.
W firmie Metal-Fach znajdziesz zarówno korzystną ofertę na fotowoltaikę jak i finansowanie swojej inwestycji. Zachęcamy do kontaktu.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: