fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Wydajność kotłów na zgazowane drewno

Wydajność kotłów na zgazowane drewno

Nowoczesny kocioł zgazowujący drewno pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ spalany w nim opał jest bardzo tani. Ponadto tego typu piece charakteryzują się dużą wydajnością. Jest to więc jeden z bardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domów.

Wysokie ceny paliw kopalnych sprawiły, że wiele gospodarstw domowych szuka alternatywnych opcji ogrzewania, które są tańsze. Dlatego coraz częściej wybierane są innowacyjne kotły na drewno, które są przyjazne dla środowiska i tanie w użytkowaniu.

Jak działają kotły na zgazowane drewno?

Piece zgazowujące drewno wykorzystują zjawisko pyrolizy, nazywaną również suchą destylacją. Jest to proces, który zachodzi bez udziału tlenu, podczas oddziaływania bardzo wysokiej temperatury.

W wyniku tej reakcji chemicznej z drewna uwalniany jest gaz, który następnie spala się w sposób czysty w komorze pieca. Dodatkowo specjalna konstrukcja kotła sprawia, że dym musi przejść przez gorący żar, dzięki czemu do atmosfery przedostaje się tylko jego znikoma ilość.

    Jakie drewno nadaje się najlepiej do zgazowania w celu uzyskania wysokiej wydajności?

    W tego typu kotłach można spalać różne rodzaje drewna, a nawet zrębki drzewne. To bez wątpienia jedna z największych zalet tego typu urządzeń grzewczych. Dlatego są one często kupowane przez osoby, które mają dostęp do taniego, a nawet darmowego opału.

    Kotły zgazowujące drewno są świetną propozycją na przykład dla sadowników, którzy posiadają duże zapasy drewna powstałe po wykarczowaniu starych drzew lub usunięciu chorych gałęzi. Niemniej jednak, najlepszą efektywność energetyczną zapewniają polana grabu o wilgotności od 15 do 20 proc. Ten rodzaj drewna polecany jest przez ekspertów Metal-Fach Technika Grzewcza.

    Jakie czynniki wpływają na wydajność kotłów na zgazowane drewno?

    Piece zgazowujące drewno zaliczane są do urządzeń o wysokiej wydajności zbliżonej do tej, jaką osiągają kotły na gaz ziemny lub LPG. Na efektywność grzewczą systemu wpływają m.in. następujące czynniki:

    • rodzaj wsadu, największą efektywność energetyczną mają suche grab i dąb,
    • konstrukcja pieca,
    • automatyka kotła,
    • klasa energetyczna urządzenia.

    Korzyści z użytkowania kotłów na zgazowane drewno w stosunku do innych systemów grzewczych

    Kotły na holzgas mogą być podłączone praktycznie do każdej instalacji centralnego ogrzewania i tym samym dostarczać ciepło do poszczególnych części domu, a także służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Są więc bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, które nie ma specjalnych wymagań dotyczących na przykład orurowania czy rodzaju grzejników.

    Chociaż początkowy koszt zakupu kotła zgazowującego drewno może być wyższy w porównaniu z innymi metodami ogrzewania, nadal jest on bardzo opłacalny ze względu na długoterminowe korzyści. W przeciwieństwie do niektórych systemów grzewczych, piece na drewno nie posiadają filtrów oraz innych podzespołów, które należy okresowo wymieniać, co eliminuje potrzebę kosztownego serwisu.

    Ponadto, w porównaniu z innymi metodami, paliwo potrzebne do pracy kotłów, jakim jest drewno, jest tańsze niż gaz, węgiel czy olej opałowy. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić sporo pieniędzy na miesięcznych rachunkach za energię.

    Piece na drewno pracują cicho, nie mają głośnych wentylatorów ani innych elementów powodujących duży hałas. Korzystanie z kotła opalanego drewnem jest również korzystne dla środowiska, ponieważ nie emitują tlenków siarki ani innych niebezpiecznych związków. Tego typu ogrzewanie jest również przyjazne dla alergików.

     Przeczytaj także: Kocioł zgazowujący drewno, ekologiczny czy nie?

    Jak dbać o kotły na zgazowane drewno, aby utrzymać ich wydajność?

    Przede wszystkim należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi i przestrzegać zaleceń producenta. Najważniejszy jest opał. Powinien być on suchy i mieć odpowiednią kaloryczność. Najlepiej do spalania nadaje się wysokokaloryczne drewno liściaste.

    Kocioł na drewno nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych, ale po zakończonym sezonie grzewczym warto go wyczyścić i sprawdzić jego stan techniczny. Pamiętaj również o regularnych przeglądach instalacji kominowej.

    Kontakt ogólny:

    Otwarte:

    • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
    • Tel. +48 85 711 94 54
    • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

    Social Media:

    Kontakt serwis:

    Kotły c.o.:

    • Pon.-Pt. 7:00-20:00
    • Sob. 8:00-16:00
    • Niedz. 10:00-14:00
    • Tel. +48 85 711 94 56
    • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

    Kontakt serwis:

    Pompy ciepła:

    • Pon.-Pt. 7:00-15:00
    • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
    • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

    Dane adresowe:

    METAL-FACH Technika Grzewcza
    Sp. z o.o.

    • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
    • NIP: 545-182-60-12
    • REGON: 523566030

    Jak dojechać: