fbpx

Program „Czyste Powietrze”

Program Czyste Powietrze – Określenie zakresu prac

Określenie zakresu prac w programie „Czyste Powietrze” krok po kroku

Czyste Powietrze to program, który wspomaga działania z zakresu termomodernizacji budynków mieszkalnych jak i wymiany starych źródeł ciepła na nowe. W artykule omówiliśmy jak przystąpić do wypełniania wniosku o dofinansowanie oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Zapoznanie się z dokumentami programowymi

R
Na samym początku powinniśmy zapoznać się z dostępnymi dokumentami programowymi ewentualnie zapisać odnośniki tych dokumentów na komputerze. Podczas pisania wniosku będą dla nas istotnym źródłem wiedzy. Powinniśmy zorientować się jakie inwestycje kwalifikują się do dofinansowania oraz jak to się przekłada na nasze plany dotyczące termomodernizacji. Warto też zwrócić uwagę na wymagania programu oraz jakie warunki trzeba spełniać aby ubiegać się o dofinansowanie. Z dokumentów tych dowiemy się również jaki procent zwrotu kosztów poniesionych na termomodernizację nam przysługuje oraz sprawdzimy do jakiej grupy kwalifikuje się nasz budynek. Wszystkie te dokumenty programowe są dostępne na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybranie oraz określenie zakresu prac termomodernizacyjnych

R
Przed przystąpieniem do pisania właściwego wniosku, powinniśmy się zastanowić w jakim zakresie będziemy przeprowadzać termomodernizację naszego budynku oraz na jakie rodzaje prac możemy otrzymać zwrot kosztów. Należy zaznaczyć, że program Czyste Powietrze jest programem nastawionym na wymianę nieefektywnych i nie ekologicznych źródeł ciepła na nowoczesne formy ogrzewania. Kotły które mają certyfikaty ekoprojektu (EcoDesign) i 5klasy spełniają te wymogi. Jest to kluczowy warunek ubiegania się o dofinansowanie. Dodatkowo termomodernizacja może obejmować inne czynności. Wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej, ocieplenie ścian budynków oraz poddaszy, wymianę wentylacji itp. Ta wiedza jest nam niezbędna, w celu oszacowania kosztów termomodernizacji.

Oszacowanie kosztów termomodernizacji

R
Gdy już sporządzimy zakres niezbędnych do wykonania prac, możemy przystąpić do szacowania kosztów jakie poniesiemy na termomodernizację. W tym celu najlepiej zaczerpnąć porady specjalistów zajmujących się poszczególnymi czynnościami. Najprościej też jest zapytać ich o wycenę wykonania takiej pracy, łącznie z materiałami oraz robocizną. Należy takie zapytania wysłać kilku specjalistom, tak aby mieć przynajmniej 3 wyceny tej samej czynności. Przy podawaniu kosztu danej czynności we wniosku nie wpisujemy najdroższej wyceny, lecz tą, która jest najbardziej optymalna (średnia).
Link: Koszty kwalifikowalne wraz z maksymalną intensywnością dofinansowania

Niezbędna dokumentacja w załącznikach

R
Po oszacowaniu kosztów termomodernizacji i jeszcze przed wypełnieniem wniosku musimy skompletować niezbędne dokumenty. Przy wypełnianiu wniosku niezbędne będą dla nas:

  • dokumenty potwierdzające dochód (np. PIT, decyzje podatkowe, i inne)
  • dokumenty potwierdzające prawo własności budynku (nr księgi wieczystej i numer działki lub akt notarialny, jeśli nie znamy nr księgi)
  • audyt energetyczny, jeśli został zrobiony i na jego podstawie przyjęto zakres prac do wykonania.
    Gdy już je wszystkie przygotujemy, możemy przystąpić do wypełniania wniosku!

Wypełnienie wniosku

l
Posiadając wiedzę, co musimy zrobić w naszym budynku, jaki jest zakres cenowy poszczególnych robót oraz jakie posiadamy dochody, możemy przystąpić do wypełnienia wniosku. Podczas wypełniania wniosku elektronicznie, „wniosek” będzie sam wyliczał nam wysokość dofinansowania oraz podpowiadał co należy wypełnić. Po ukończonym procesie składania wniosku w wersji elektronicznej, musimy złożyć jego wersję wydrukowaną w urzędzie. Możemy też nie składać fizycznie wniosku pod warunkiem, że złożony wniosek elektronicznie był zaopatrzony w odpowiedni nasz podpis. Szczegółowy poradnik „Jak złożyć wniosek” opisaliśmy oddzielnie.
Link: Jak złożyć wniosek

Doradztwo i wsparcie formalne

Firma METAL-FACH Technika Grzewcza posiada swoich dystrybutorów na terenie całej Polski. Można ich odwiedzić i skonsultować się w zakresie doboru odpowiedniego kotła do budynku. Istnieje również możliwość konsultacji telefonicznej lub e-mailowej. Nasi specjaliści na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości oraz zapewnią wsparcie techniczne.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-16:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Jak dojechać: