fbpx

Program „Czyste Powietrze”

Program Czyste Powietrze – przebieg dofinansowania

Informacje na stronie zaktualizowano 17.01.2023

Przebieg dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” krok po kroku

Określ zakres prac. Czyste Powietrze to program, który wspiera właścicieli i współwłaścicieli domów przy wymianie swoich starych piecy na nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze. W artykule omówimy jak przebiega dofinansowanie i jakie są poszczególne etapy się jego ubiegania.

1. Określenie zakresu prac

Chcąc przystąpić do programu Czyste Powietrze, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym, jak nasza termomodernizacja będzie przebiegać. Jaki zakres czynności i prac budowlanych będzie obejmować. Należy pamiętać, że priorytetem programu jest wymiana starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze. Dlatego też musimy uwzględnić wymianę urządzenia grzewczego na urządzenie z certyfikatami. Mając już tą wiedzę jak nasza termomodernizacja będzie wyglądać, możemy przystąpić do szacunkowej wyceny naszej inwestycji. Bierzemy pod uwagę nie tylko koszty zakupu urządzeń i materiałów, ale również koszty robocizny i koszty pracy sprzętu, jeżeli zakres prac to przewiduje. Sporządzenie wyceny jest konieczne i wymagane, aby podać tę szacunkową kwotę we wniosku. Mając tą wiedzę, możemy przystąpić do pisania wniosku o dofinansowanie.

2. Złożenie wniosku o dofinansowanie

W momencie gdy już mamy wypełniony wniosek możemy go złożyć w formie elektronicznej lub papierowej. Wniosek składamy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednocześnie tym wnioskiem wyrażamy chęć przystąpienia i ubiegania się o dofinansowanie. Głównym założeniem programu Czyste Powietrze jest wymiana starych urządzeń grzewczych na nowoczesne formy ogrzewania. Nasze nowe źródło ciepła powinno mieć certyfikaty Ekoprojektu oraz 5 klasy.

3. Zakup kotła C.O. z najważniejszymi certyfikatami

Następnie musimy zakupić dane urządzenie grzewcze. Warto zaznaczyć, że kupujemy je z własnej kieszeni. Przy tego typu inwestycjach, najlepiej udać się do sprawdzonego i rzetelnego sklepu. Podczas rozmowy należy zaznaczyć, że ten kocioł C.O. będzie objęty programem Czyste Powietrze. Specjaliści pomogą nam w oszacowaniu zapotrzebowania cieplnego oraz doboru najbardziej adekwatnego kotła C.O. do naszych potrzeb. Sprzedawca dodatkowo udostępni nam niezbędne certyfikaty. Ważne jest, aby źródło ciepła posiadało certyfikaty Ekoprojektu i 5klasy. Warto zaznaczyć, aby zachowywać wszelkie dowody płatności za każdy nasz wydatek poniesiony na termomodernizację. Pomoże nam to w późniejszym dokumentowaniu wydatków przy składaniu wniosku o zwrot kosztów.

Aktualizacja

Od 1 lipca 2023 r. w programie będą brały udział kotły c.o. o podwyższonym standardzie. Główną różnicą w stosunku do zwykłych kotłów c.o. jest to obniżona emisyjności cząstek stałych o
wartości ≤ 20 mg/m3. Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy w naszym artykule:  LINK

4. Montaż urządzenia oraz realizacja termomodernizacji

Po udanym zakupie kotła C.O. należy go zamontować. Oczywiście wykonanie instalacji jak i podłączenie kotła, musi być wykonane za pośrednictwem specjalisty instalatora. Po udanym zainstalowaniu kotła, urządzenie musi być dodatkowo po raz pierwszy serwisowo uruchomione. Jest to gwarancja tego, ze cała nasza instalacja centralnego ogrzewania oraz urządzenie grzewcze działa prawidłowo. Warto też rozszerzyć naszą termomodernizację o inne czynności np. ocieplenie ścian budynku, poddaszy lub wymianę stolarki okiennej lub drzwiowej. Szczegółowy zakres robót podlegających dofinansowaniu znajdziesz w naszym firmowym artykule.

LINK: Koszty kwalifikowalne

5. Złożenie wniosku o zwrot kosztów

Kiedy zakończyliśmy wymianę urządzenia grzewczego oraz resztę innych prac związanych z termomodernizacją, możemy złożyć wniosek o zwrot poniesionych kosztów. Musimy się udać ponownie do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i złożyć wniosek. Po złożeniu tego wniosku możemy liczyć na dofinansowanie w formie zwrotu kosztów.

6. Wizyta końcowa i zwrot kosztów (dofinansowanie)

Po wpłynięciu wniosku o zwrot kosztów, odwiedzi nas w domu urzędnik w celu sprawdzenia stanu opisanego we wniosku oraz stanu faktycznego. Jeżeli wszystkie te czynności zostały wykonane poprawnie oraz urząd weryfikujący nie ma zastrzeżeń, to określona część kosztów termomodernizacji zostanie nam zwrócona. Sposób określania w jakim stopniu się kwalifikujemy do dofinansowania, jest opisany w naszym artykule:

LINK: Poziomy dofinansowania

Doradztwo i wsparcie formalne

Firma METAL-FACH Technika Grzewcza posiada swoich dystrybutorów na terenie całej Polski. Można ich odwiedzić i skonsultować się w zakresie doboru odpowiedniego kotła do budynku. Istnieje również możliwość konsultacji telefonicznej lub e-mailowej. Nasi specjaliści na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości oraz zapewnią wsparcie techniczne.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-16:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Jak dojechać: