fbpx

Program „Czyste Powietrze”

Program Czyste Powietrze – Czy Twój obecny kocioł C.O. kwalifikuje się do dofinansowania?

Informacje na stronie zaktualizowano 17.01.2023

Czy twój obecny kocioł kwalifikuje się do dotacji

Program „Czyste Powietrze” ułatwia właścicielom i współwłaścicielom budynków mieszkalnych wymianę źródła ciepła wraz z termomodernizacją obiektu. Program „Czyste Powietrze” w znacznej części pokrywa koszty związane z termomodernizacją, a dofinansowanie może wynosić do 90% wartości. W artykule pomagamy ocenić, czy twoje obecne źródło ciepła spełnia wymogi programu „Czyste Powietrze” oraz czy powinieneś wymienić je na nowe chcąc skorzystać z programu?

Czy kotły zasypowe kwalifikują się do programu „Czyste Powietrze”?

Kotły zasypowe, przez które rozumie się, kotły zasilane tradycyjnie, takimi paliwami jak drewno lub węgiel praktycznie nie kwalifikują się do dofinansowań. Wymogi dotyczące jakości spalin oraz emisji szkodliwych związków do atmosfery są tak rygorystyczne, że dla tych rodzajów urządzeń grzewczych ich spełnienie jest nieosiągalne. Można zadać sobie pytanie. Dlaczego kotły na pellet oraz na ekogroszek się kwalifikują, a na drewno i węgiel już nie. Pomimo faktu, że węgiel i ekogroszek, tak jak pellet i drewno mają te samo źródło pochodzenia, to cała kwalifikowalność zależy od konstrukcji urządzenia, a dokładniej od sposobu i jakość przeprowadzania procesu spalania.

Czy kotły wielopaliwowe są objęte dofinansowaniem?

Skoro węgiel i drewno nie są objęte dofinansowaniem, to może kotły na kilka rodzajów paliw (np. na pellet i ekogroszek) kwalifikują się? Odpowiedź na to pytanie brzmi w podobnie jak we wcześniejszym akapicie „nie”. Wymagania, które są stawiane przez akty normatywne dla producentów kotłów C.O. dyskwalifikują również wielopaliwowe urządzenia grzewcze. Spowodowane jest to faktem, iż aby spełnić te wymogi cała konstrukcja kotła jest opracowywana do spalania wyłącznie jednego rodzaju paliwa (np. pelletu lub ekogroszku), aby osiągnąć najwyższe i najlepsze rezultaty.

Kotły z dodatkowym rusztem a dotacja?

Kotły z automatycznym podajnikiem, które posiadają dodatkowy ruszt również nie zostały uwzględnione w programie „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie nie obejmuje takich urządzeń, a sam program jest nastawiony na wymianę takich piecy. Jest to spowodowane faktem, że podczas spalania drewna lub węgla towarzyszy wysoka emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Natomiast w kotłach z podajnikiem na pellet lub ekogroszek dzięki dopracowanemu procesowi spalania emitują znikome ilość tych szkodliwych gazów. Więcej o zasadzie działania kotłów C.O. wspominaliśmy w naszym branżowym artykule:

Artykuł: Kotły na pellet vs Kotły na ekogroszek.

Jakie rodzaje kotłów C.O. kwalifikują się do dotacji?

Kwalifikujący się kocioł C.O. powinien mieć stosowne certyfikaty. Najważniejszymi certyfikatami są „Ecodesign” oraz „5 klasa”. Głównym założeniem programu „Czyste Powietrze” jest eliminacja starych, nieefektywnych form ogrzewnictwa na nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze z jednoczesną termomodernizacją budynków. Jest to fundamentalny i najważniejszy warunek do pozytywnego rozpatrzenia wnioskowania. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Link: Określenie zakresu prac
Link: Przebieg dofinansowania

METAL-FACH Technika Grzewcza oferuje różnorodny asortyment kotłów, które podlegają dofinansowaniu. Niemal wszystkie dostępne kotły w ofercie posiadają certyfikaty „Ecodesign” i „5klasy” dzięki czemu, kotły kwalifikują się do programu „Czyste Powietrze”. Decydując się na piec firmy METAL-FACH Technika Grzewcza otrzymujemy możliwość stosowania udogodnień, takich jak dotykowy sterownik, termostat pokojowy lub moduł internetowy. To stwarza warunki do wieloletniej i bezwarunkowej pracy kotła (poprzez elektroniczne sterownie pracą kotła), ale również wygodnej obsługi urządzenia.

 

Aktualizacja:

Od 1 lipca 2023 r. w programie będą brały udział kotły c.o. o podwyższonym standardzie. Główną różnicą w stosunku do zwykłych kotłów c.o. jest to obniżona emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3. Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy w naszym artykule:  LINK

 

 

Doradztwo i wsparcie formalne

Firma METAL-FACH Technika Grzewcza posiada swoich dystrybutorów na terenie całej Polski. Można ich odwiedzić i skonsultować się w zakresie doboru odpowiedniego kotła do budynku. Istnieje również możliwość konsultacji telefonicznej lub e-mailowej. Nasi specjaliści na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości oraz zapewnią wsparcie techniczne.

Zadaj nam pytanie! (Kotły C.O.)

Złóż zapytanie o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Nasi przedstawiciele zapewnią udzielenie niezbędnych informacji oraz ewentualne doradztwo. Pamiętaj, że wybór kotła c.o. jest ważną decyzją. Dlatego przed zakupem skonsultuj się ze specjalistami, abyś nie popełnił pomyłki.

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

Kontakt ogólny:

Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Sob. 8:00-14:00
  • Niedz. 10:00-14:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

2010-2024 © Copyright METAL-FACH Technika Grzewcza Sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone.