fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Kotły na pellet vs kotły na ekogroszek

Kocioł na pellet vs kocioł na eko groszek – podstawowe informacje

Rynek urządzeń grzewczych. Na rynku ogrzewnictwa i ciepłownictwa dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń grzewczych, których zadaniem jest wytwarzanie ciepła w domu. Kotły na paliwa stałe niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Urządzenia te charakteryzują się wysoką wydajnością, jednocześnie zachowując zautomatyzowaną i prostą obsługę. Użytkownik domu nierzadko ma dylemat, który rodzaj kotła wybrać: kocioł na pellet czy ekogroszek? Istotne jest, aby dobrze poznać wady i zalety tych urządzenia i dostosować wybór do potrzeb budynku oraz do własnych preferencji.

Kotły na pellet – niezbędne informacje

Kocioł na pellet wyposażony w automatyczną zapalarkę działa praktycznie bez udziału użytkownika. Podajnik ślimakowy podaje paliwo do korony palnika, gdzie zapalarka rozpala palenisko. Następnie w zależności od ustawień użytkownika podzespoły kotła sterują wielkością ognia. Podajnik ślimakowy precyzyjnie podaje paliwo, aby podtrzymać palenisko. Szybkość spalania pelletu jest również regulowana za pomocą nadmuchu. Praca tych podzespołów jest skorygowana w taki sposób, aby jak najwięcej ciepła zostało odebrane przez wymiennik kotła. Produkowane certyfikowane kotły na pellet cechują się wysoką wydajność cieplną i zapewniają należytą temperaturę w budynkach.

Pellet to opał ekologiczny. Pierwszą istotną zaletą pelletu jest niewielka mała ilość popiołu wytwarzanego podczas spalania (maksymalnie 1% masy spalonego opału). Popiół z pelletu, z racji na organiczne pochodzenia, może być wykorzystany jako nawóz. Spalanie pelletu w kotłach c.o. to minimalizacja zanieczyszczeń oraz wysoka efektywność cieplna. Istotną rolę w procesie spalania odgrywa automatyczny podajnik. Pellet jest również bardzo czysty. Sprasowane trociny nie generują kurzu przy zasypywaniu paleniska, a spalanie opału wytwarza bardzo niskie stężenie CO2. Wybierając kocioł c.o. dobrze jest wziąć pod uwagę dostępność opału. Pellet jest paliwem, którego zakup o każdej porze roku nie sprawia żadnego problemu. Ten rodzaj opału jest workowany i można go nabyć niemal wszędzie, to jest w marketach, przez internet, a często także na stacjach benzynowych.

Kotły na ekogroszek – niezbędne informacje

Kotły c.o. na ekogroszek różnią się od tych na pellet poszczególnymi komponentami. Palnik kotła jest tak zbudowany, aby umożliwić spalanie ekogroszku od góry. Paliwo za pomocą żeliwnego ślimaka jest transportowane od dołu paleniska. Ten rodzaj spalania umożliwia efektywniejsze spalanie ekogroszku oraz dopalanie gazów, które przy spalaniu dolnym, zostały by wyemitowane do atmosfery. Ze względu na swoją wyższą kaloryczność w porównaniu do pelletu, kocioł c.o. zużywa mniej ekogroszku zachowując porównywalne warunki cieplne w budynku. Obecnie ceny tych dwóch paliw kształtują się na tym samym poziomie.

Ekogroszek to paliwo wydajniejsze, jednakże posiadające także swoje wady. Opał ten wytwarza popiół na poziomie 10%, który musi być utylizowany. Ekogroszek wytwarza niewiele zanieczyszczeń w porównaniu z węglem lub miałem. Współczesna technologia oraz restrykcyjne wymogi norm sprawiają, że produkowane kotły są bezpieczne dla środowiska i ograniczają emisję toksycznych gazów do atmosfery.

Wybór kotła c.o. – sprawdzony producent

Paliwa – ekogroszek i pellet – używane przez kotły centralnego ogrzewania skutecznie spełniają swoją funkcję. Kluczowy jest zatem wybór kotła. Ważne jest, żeby urządzenie było w stanie zapewnić wymaganą ilość energii cieplnej i zostało dostosowane do danego budynku. Nie bez znaczenia jest również producent kotłów c.o. Sprawdzona firma produkująca i dostarczająca najwyższej jakości kotły na pellet i ekogroszek to METAL-FACH Technika Grzewcza. Urządzenia te spełniają wymagania normy PN-EN 303–5:2012. Wytyczne tych przepisów odnoszą się do emisji substancji smolistych, emisji tlenku węgla, emisji pyłów oraz mocy minimalnej jaką musi zapewniać piec c.o. Kotły 5. klasy METAL-FACH TG zgodne są również z Ecodesign, są bezpieczne i w pełni wydajne. W ofercie firmy znaleźć można kocioł na ekogroszek z podajnikiem, kocioł na pellet z automatycznym podawaniem paliwa wraz akcesoriami ułatwiającymi obsługę urządzenia grzewczego. METAL-FACH Technika Grzewcza nie tylko dostarcza najwyższej jakości kotły c.o. ale także prowadzi fachowe doradztwo pozwalające na spełnianie wymagań każdego klienta.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Sob. 8:00-16:00
 • Niedz. 10:00-14:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: