fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Kotły z palnikiem retortowym

Jaki Palnik do kotła c.o. wybrać? – A może Palnik retortowy?

Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia grzewczego to gwarancja komfortu cieplnego. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele różnych rozwiązań. Wśród tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są dostępne w naszej ofercie firmy METAL-FACH Technika Grzewcza kotły z palnikiem retortowym. Czym są i czy warto zdecydować się na ich zakup? Sprawdźmy to.

Co to jest kocioł z palnikiem retortowym?

Zanim przejdziemy do omówienia, w jaki sposób działają kotły z palnikiem retortowym oraz wymienimy ich najważniejsze zalety przedstawmy, czym tak naprawdę one są. Kocioł automatyczny jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, którego najważniejszymi elementami to palnik, podajnik, zasobnik oraz korpus kotła. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oraz innowacyjne technologie przyczyniły się do tego, że obecne kotły centralnego ogrzewania w niczym nie przypominają tych sprzed dwudziestu lat. Zadbano o bezpieczeństwo użytkownika oraz o czyste spalanie (sprawność cieplna urządzeń oscyluje w granicach 90%). Proces spalania jest zautomatyzowany do takiego stopnia, że użytkownikowi kotła pozostało jedynie uzupełniać regularnie paliwo stałe w zasobniku oraz co jakiś czas oczyścić podajnik i popielnik z nagromadzonego popiołu.

Jak działa to urządzenie?

Paliwo stałe jest transportowane z bezpośredniego zasobnika kotła do głowicy palnika za pomogą podajnika ślimakowego. Podajnik ten jest napędzany za pomocą motoreduktora, który jest zasilany elektrycznie. To właśnie za pomocą ślimaka, sterownik kotła podaje odpowiednią ilość paliwa stałego do paleniska. Wentylator dostarcza, niezbędne do spalania, powietrze, którego ilość jest również kontrolowana przez regulator. W palnikach retortowych ekogroszek jest spalany od góry. To oznacza, że paliwo do paleniska jest dostarczane od dołu, a w czasie spalania ograniczone jest powstawanie popiołu oraz sadzy. Spalanie jest czystsze i efektywniejsze. Powstały popiół zostaje wypchnięty poprzez kolejne porcje paliwa oraz odprowadzany jest do popielnika znajdującego się bezpośrednio pod głowicą palnika retortowego.

Zalety i wady kotłów z palnikiem retortowym

Podstawową zaletą kotłów tego typu jest ich wydajność oraz łatwość obsługi. Dzięki wyposażeniu w zasobnik oraz podajnik, kocioł jest w stanie pracować samoczynnie nawet przez kilka dni. Co więcej, dzięki wykorzystaniu elektronicznych sterowników, kotły te osiągają wysoką wydajność spalania. Jeśli zaś chodzi o wady kotłów tego typu, wspomnieć należy szczególnie o tym, że kotły z palnikiem retortowym do pracy potrzebują zasilania elektrycznego, przez co, nie są w stanie działać w przypadku awarii prądu.

Różne rodzaje

Kotły z palnikiem retortowym są przystosowane do spalania paliwa stałego typu ekogroszek. Nie zaleca się spalania w nim np. pelletu ze względu na małą efektywność. Kotły retortowe możemy podzielić ze względu na klasę energetyczną, którą jest wprowadzona przez normę PN-EN 303–5:2012. Norma przewiduje 3 klasy. Są to kolejno klasy 3 (najniższa), 4 i 5 (najwyższa). Dodatkowo kocioł retortowy może posiadać certyfikat „Ecodesign” lub nie. Świadectwo 5 klasy i ekoprojektu, potwierdzają wysoką efektywności kotła oraz dowodzą, że podczas spalania nie wytwarzają się szkodliwe związki dla środowiska. Kotły z 5 klasą i Ecodesign, są obecnie najlepszymi urządzeniami grzewczymi.

Klasa

Klasa

Klasa

Jaki kocioł wybrać?

Wszystko zależy od stanu ocieplenia budynku, powierzchni użytkowej, kubatury, stanu stolarki okiennej i drzwiowej budynku, który mamy zamiar ogrzać. W przypadku niewielkich domków jednorodzinnych kocioł na biomasę niedrzewną będzie wystarczającym rozwiązaniem. Bardziej wymagający powinni postawić na energetyczny węgiel. Szczególnie kotły zasilane ekogroszkiem są dobrym pomysłem. Ten rodzaj węgla wyróżnia, bowiem mała zawartość siarki, dzięki czemu można spalać go w sposób ekologiczny. Podsumowując, kocioł z palnikiem retortowym to dobre i nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możesz cieszyć się komfortem cieplnym w domu bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem takiego urządzenia – skontaktuj się z nami lub zapytaj przedstawiciela o cenę. Jesteśmy przekonani, że w naszej ofercie znajdziesz rozwiązanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: