fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Kocioł jednofunkcyjny

Czy wybrać kocioł jednofunkcyjny do swojej kotłowni?

Centralne ogrzewanie w nowoczesnym domu to podstawa! Projektując rozwiązania w domu jednorodzinnym lub planując jego przebudowę, warto zastanowić się na tym, czy nie skorzystać z funkcjonalności oferowanej przez kocioł jednofunkcyjny. Wszak centralne ogrzewanie to tylko jedna z możliwości, którą zyskamy montując u siebie takie urządzenie. Jak działa i czy może się nam przydać? Centralne ogrzewanie w nowoczesnym domu to podstawa. Bez niego trudno mówić o wysokim komforcie życia. Dziś takie rozwiązanie wydaje się standardem, choć nie zawsze wiadomo, który z wielu rodzajów kotłów wybrać i czym różni się wykorzystywany w nich opał.

Jak działa kocioł jednofunkcyjny?

Zamontowanie kotła jednofunkcyjnego szczególnie polecane jest w domach czy mieszkaniach. Podstawowym zadaniem takiego kotła jest przygotowanie ciepła na cele centralnego ogrzewania. Kocioł jednofunkcyjny może ogrzewać pomieszczenia w budynku oraz wodę użytkową. W tym drugim celu, do urządzenia grzewczego musi być podłączony  np. zasobnik ciepłej wody użytkowej lub inne urządzenie do jej podgrzewania (wymiennik płytowy). Do zasobnika doprowadzana jest gorąca woda (ogrzana w kotle). Tu, przez wymiennik ciepła – woda pochodząca z urządzenia grzewczego, ogrzewa wodę użytkową, która jest następnie dostarczana do punktów odbioru w budynku (np. do kranów w kuchni lub łazience).

Warto mieć na uwadze kilka kwestii. Im więcej punktów poboru, tym dłużej trzeba będzie czekać na to, aż ciepła woda do nich trafi. Dlatego stosuje się pompowy układ cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, który sterowany jest regulatorem kotła. Sterownik kotła ustala też priorytet wykonywania tych zadań – ogrzewania c.o. oraz podgrzewu c.w.u. Ciepła woda użytkowa, powinna mieć temperaturę w granicach 45-50 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że korzystając w domu z kotłów jednofunkcyjnych, nie zmagazynujemy w nich c.w.u. lecz za ich pośrednictwem przygotujemy wodę użytkową w np. zasobniku.

Rodzaje kotłów jednofunkcyjnych, które dostępne są na rynku, mogą przyprawić o zawrót głowy. Przygotowując się do montażu urządzenia, warto poradzić się specjalisty i spróbować samodzielnie ocenić, czego potrzeba w domu. Kluczowe zdaje się być to, jakie paliwo będzie używane w kotle i czy będzie ono opłacalne na dłużą metę przy ogrzewaniu domu.

Metal-Fach Technika Grzewcza jest producentem kotłów na paliwa stałe z automatycznym podawaniem. Ekogroszek, jak sama nazwa wskazuje, jest materiałem opałowym powstałym z węgla kamiennego lub brunatnego. Dobrej jakości ekogroszek posiada odpowiednie certyfikaty, a jego zastosowanie w kotłach przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Opał produkuje znacznie mniej szkodliwych gazów cieplarnianych, a przy tym jest w stanie wygenerować wyższe wartości opałowe. Kocioł przystosowany do ekogroszku powinien mieć podajnik ślimakowy lub tłokowy. Sama obsługa takiego kotła jest bezproblemowa, bo ogranicza się jedynie do nasypania odpowiedniej ilości opału raz na kilka dni (w zależności od potrzeb lub zaleceń specjalisty).

Warto zwrócić uwagę także na pellet. Powstaje on zazwyczaj z trocin lub innych produktów zostających po obróbce drzewnej, więc też można go zaliczyć do tych ekologicznych. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami spalania, co dobrze przekłada się na oszczędności. Wybierając nowoczesny kocioł jednofunkcyjny na pellet 5 klasy mamy pewność, że będzie on znacznie tańszy w eksploatacji niż np. kocioł pozaklasowy. Najlepiej, aby wybrany przez nas kocioł był klasy 5, czyli emitował jak najmniej spalin do atmosfery, a jednocześnie był wydajny. Kocioł firmy Metal-Fach Technika Grzewcza to oszczędność, którą zaczyna odczuwać się po jakimś czasie, ale zdecydowanie warto w niego zainwestować.

Jak kocioł to z METAL-FACH Technika Grzewcza

Kiedy już podejmiemy decyzję, który kocioł i jaki opał pasują nam najbardziej, pora wybrać firmę, która go nam dostarczy. Najlepiej szukać takiej, jak METAL-FACH Technika Grzewcza, czyli z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem na rynku. Ich kotły przechodzą liczne badania oraz posiadają wszelkie potrzebne certyfikaty po to, by klienci mogli bezpiecznie i długo z nich korzystać.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Sob. 8:00-16:00
 • Niedz. 10:00-14:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: