fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Przygotowanie kotła c.o do sezonu grzewczego

Instalacja grzewcza w domu jednorodzinnym i wielorodzinnym

Instalacja grzewcza jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu jednorodzinnego i wielorodzinnego. Dzięki niej jest możliwe utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń także w okresie zimy, kiedy temperatury na zewnątrz spadają znacznie poniżej zera. Gwarancją utrzymania komfortu termicznego w budynku jest pełna sprawność instalacji. Jak zadbać o nią w trakcie sezonu grzewczego?

Kocioł C.O. – serce centralnego ogrzewania

Najważniejszym elementem każdego systemu C.O. jest kocioł grzewczy. To od niego zależą ilość wyprodukowanego ciepła oraz nakłady finansowe poniesione na tę produkcję. Mają na to wpływ różne czynniki począwszy od wielkości i budowy kotła, przez rodzaj stosowanego paliwa, po konfiguracje urządzenia oraz jego stan techniczny.

Z pewnością nie jest dla nikogo tajemnicą, że każdy proces spalania generuje produkty uboczne. Nie należy wierzyć w to, że ekologiczne i czyste piece bezobsługowe są całkowicie wolne od takich produktów. Wystarczy sprawdzić, jakie tłuste osady pozostawia na kuchennych piecyk gazowy. Chociaż kocioł C.O. ma odprowadzenie wylotu spalin do komina, część tych tłustych oparów i sadzy pozostaje na jego wewnętrznych powierzchniach. Jednym a najbardziej narażonych na zabrudzenia elementów w kotle jest wymiennik ciepła.

Konserwacja kotła C.O.

Poza systematycznym usuwaniem zanieczyszczeń kocioł C.O. powinien też być poddawany okresowej konserwacji. Najlepszą porą do jej przeprowadzenia jest czas przed sezonem grzewczym, kiedy urządzenie nie pracuje, a dom nie wymaga ogrzewania. Jak większość urządzeń również to zużywa się podczas eksploatacji, a w szczególności zniszczeniu ulegają uszczelki czy inne wrażliwe części. Czynności serwisowe są szczegółowo określone w instrukcji obsługi i dokumentacji dołączonej przez producenta. Najczęściej, poza czyszczeniem obejmują też wymianę zużytych części i regulację.

Czyszczenie kotła C.O.

Czyszczenie wnętrza kotła C.O. jest ważną czynnością, którą należy przeprowadzać systematycznie, zawsze po zakończeniu sezonu grzewczego oraz przed jego rozpoczęciem jeżeli w sezonie letnik, kocioł pracował na potrzeby c.w.u.. Nagromadzony w nim nagar, czyli pozostałości spalania gazu lub paliw stałych, nie tylko przyczynia się do znacznego obniżenia możliwości grzewczych urządzenia (spadek sprawności grzewczej), może też prowadzić do uszkodzenia wymiennika.

Wideo instrukcje

Przygotowaliśmy wiele filmów instruktarzowych, dotyczących czyszczenia kotłów i nie tylko, które możesz obejrzeć na naszym kanale na YouTube.

Kontrola instalacji grzewczej i komina

Chociaż kocioł C.O. wymaga największej uwagi podczas przygotować do sezonu grzewczego nie można też zapominać o innych elementach. Instalacja grzewcza powinna być szczelna i niezapowietrzona. Niezwykle ważny jest też dobry stan wszelkich zabezpieczeń oraz filtrów siatkowych. W instalacji zamkniętej należy sprawdzić ciśnienie poduszki powietrznej i dokonać regulacji tego ciśnienia. Kontroli wymaga też zawór bezpieczeństwa.

Kolejnym istotnym elementem jest komin przeznaczony do odprowadzania spalin. Warto zadbać o jego drożność korzystając w tym celu z usługi profesjonalnego kominiarza. Przeglądy kominów są zresztą obowiązkowe i narzucone przepisami prawa.

Reasumując – sprawny, dobrze oczyszczony, wyregulowany kocioł C.O. stanowi gwarancję bezproblemowej pracy przez cały sezon grzewczy. Aby zapewnić komfort termiczny mieszkańcom, warto zaprosić do domu fachowca, który przygotuje instalację do pracy w okresie zimy.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: