fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Wybór kotła: kluczowe czynniki przy wyborze kotła centralnego ogrzewania

Wybór kotła: kluczowe czynniki przy wyborze kotła centralnego ogrzewania

Kotły centralnego ogrzewania to urządzenia wykorzystywane w wielu domach i budynkach o innym przeznaczeniu. Taki sprzęt pozwala na rozprowadzanie ciepła po całym obiekcie. Na rynku znaleźć można różne modele kotłów centralnego ogrzewania. Jak wybrać odpowiedni?

Jakość wykonania kotła grzewczego

Kocioł grzewczy powinien zostać wykonany z jakościowych materiałów. Urządzenie musi być szczelne, a wszystkie elementy – odpowiednio dopasowane. Nie powinien mieć również ostrych części, o które można przypadkowo zranić się podczas uzupełniania paliwa. Najlepiej wybierać kotły pochodzące od znanych producentów, oznaczone odpowiednimi certyfikatami.

Wybierając kocioł, warto sprawdzić, czy w jego skład wchodzą elementy ceramiczne, które kumulują ciepło. Takie zjawisko pozwala na zachowanie wysokiej temperatury, a co za tym idzie – pomaga zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery.

  Certyfikaty kotła grzewczego

  W ostatnich latach przepisy dotyczące instalacji centralnego ogrzewania znacznie się zmieniły. Program „Czyste Powietrze” pozwala na uzyskanie dofinansowania do kotłów, które spełniają określone normy. To urządzenia na pellet, biomasę lub ekogroszek.

  Dopłatę do ogrzewania można uzyskać jedynie na kocioł 5 klasy. Starsze generacje są obecnie wyłączane z użytku, a ich właściciele muszą wymienić je na nowszy model zgodny z obecnymi normami.

  Wyposażenie kotła grzewczego

  Kocioł na pellet, ekogroszek czy biomasę może być wyposażony w różne rozwiązania technologiczne, które zwiększają funkcjonalność i bezpieczeństwo korzystania z produktu. Warto wybierać sprzęt, w skład którego wchodzą:

  • system zabezpieczający przed przegrzaniem,
  • zawirorwywacze zaburzające ruch spalin,
  • system automatycznie ustawiający optymalne parametry pracy kotła.

  Rodzaje paliwa

  Kotły grzewcze zwykle są przystosowane do palenia tylko jednego rodzaju surowca. Na rynku znaleźć można jednak modele uniwersalne. Trzeba jednak pamiętać, że im więcej rodzajów paliwa dopuszczonych do użytkowania w połączeniu z danym kotłem, tym mniejsza wydajność tego urządzenia. Istnieją też tereny, na których w związku z lokalnym prawem nie można korzystać z konkretnego rodzaju paliwa.

  Sposób dozowania paliwa

  Na rynku znaleźć można urządzenia, które wymagają ręcznego uzupełniania paliwa, a także modele automatyczne. Kocioł CO z podajnikiem to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na większym komforcie korzystania i oszczędności czasu.

  Takie urządzenie samodzielnie dozuje odpowiednią ilość surowca, dzięki czemu działa wydajniej. Obecnie większość kotłów grzewczych zgodnych z aktualnymi normami jest wyposażona w automatyczny podajnik.

  Modele z automatycznym podajnikiem mogą różnić się pod względem pojemności komory zasypowej. Parametr ten wpływa na to, jak często trzeba uzupełniać paliwo. Zwykle czas ten to co najmniej kilka dni.

  Sprawność kotła

  Producenci kotłów grzewczych deklarują ich sprawność. Parametr ten oznacza, ile ciepła można pozyskać z konkretnej ilości paliwa. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na ten czynnik. W ten sposób można zadbać o jak największą wydajność i komfort cieplny w budynku. Sprawność kotła musi zostać dobrana do wielkości i stopnia ocieplenia nieruchomości.

  Sposób czyszczenia kotła

  Zanieczyszczenia gromadzące się na ważnych komponentach pieca z czasem mogą doprowadzić do zmniejszenia jego sprawności energetycznej, a nawet samozapłonu. Warto postawić na urządzenie, które zapewnia łatwy dostęp do elementów wymagających czyszczenia. Na rynku znaleźć można też kotły 5 klasy z funkcją automatycznego oczyszczania.

  Jeśli do czyszczenia pieca wymagane są dodatkowe akcesoria, warto upewnić się, że zostaną one dostarczone wraz z urządzeniem. Wówczas można mieć pewność, że są one kompatybilne z danym modelem kotła i nie doprowadzą do jego uszkodzenia.

  Dobór kotła CO bywa problematyczny. Podejmując decyzję, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Takie osoby wiedzą, jaki kocioł grzewczy sprawdzi się najlepiej w danym budynku.

  Kontakt ogólny:

  Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

  Social Media:

  Kontakt serwis:

  Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

  Kontakt serwis:

  Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

  Dane adresowe:

  METAL-FACH Technika Grzewcza
  Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

  Jak dojechać: