fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Jak dobrać moc kotła?

Moc kotła c.o.? – Jak właściwie ją dobrać do własnych potrzeb?

Jak dobrać odpowiedni piec c.o.? To, jaką moc kotła wybrać, kiedy projektujemy dom jedno lub wielorodzinny, może być dla nas bardzo ważną decyzją. Od niej będzie bowiem zależało to, ile wydamy teraz na zakup oraz ile w przyszłości będzie nas kosztowało ogrzewanie. Czy jednak wiemy, jak poprawnie wybrać moc do zapotrzebowań? Informacje o tym, jaką moc kotła wybrać, mogą wydać nam się z początku bardzo skomplikowane, ale nie powinniśmy się tym przerażać. Wystarczy odrobinę poczytać lub też spytać fachowca zajmującego się profesjonalnym doborem kotłów oraz pieców do centralnego ogrzewania, żeby poczuć się już pewniej. W końcu na początku wszystko wydaje się skomplikowane i choć w przypadku centralnego ogrzewania nie ma miejsca na żarty, to da się je w pełni zrozumieć.

Moc liczy się w kilowatach, czyli kW

Żeby dobrze dobrać wartość mocy, którą będzie miał nasz nowy kocioł do centralnego ogrzewania, warto poznać wpierw podstawowe pojęcia. Moc liczy się w kilowatach, czyli kW. Ta wartość pojawia się zawsze przy każdej ofercie na kotły i dobrze wiedzieć, co ona oznacza. Jeżeli mamy podane np. 15 kW, oznacza to, że właśnie tyle mocy pobierze z sieci urządzenie przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa (np. ekogroszku, pellet czy biomasy). Duża część kotłów, które dostępne są do domów, ma moc w zakresie od 12 kW do 15 kW. Czy to wystarcza do ogrzania całego domostwa? Jeżeli jest ono stosunkowo niewielkie oraz dobrze zaizolowane, to nie potrzebujemy kotła o większej mocy. Dlaczego? Wartość mocy oblicza się według pewnego ustalonego wzoru.

Jak obliczyć potrzebną moc kotła c.o.?

Moc, którą powinien mieć nasz kocioł oblicza się w dość prosty sposób. Pod warunkiem, że mamy wcześniej wszelkie potrzebne dane. Najważniejsza będzie wielkość domu oraz wysokości poszczególnych pomieszczeń. Moc oblicza się bowiem mnożąc powierzchnię domu (w metrach kwadratowych) przez wysokość (w metrach) oraz tak zwany wskaźnik powierzchniowy (w Watach na m3). Ta ostatnia wartość odnosi się do tego, jak mocno nasz dom traci ciepło. Jeżeli mamy do czynienia z nowym budownictwem, gdzie zastosowano dobrą izolację oraz nowe okna, przyjmuję się, że wartość wskaźnika powierzchniowego to 40 W na metr sześcienny. W przypadku starszego budownictwa, wskaźnik wynosi już 60. Po przemnożeniu danych, wynik otrzymujemy w Watach, więc musimy zamienić go na kilowaty. Dla przykładu: nowy dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych o średniej wysokości 2,5 metra będzie potrzebował kotła o mocy 15 kW. Oczywiście w pełni profesjonalnych obliczeń powinien dokonać zawodowiec (o ile nie mamy ich już w planach budynku), który pomoże nam w wyborze kotła o odpowiedniej mocy.

Gdzie kupić piec c.o.?

Piece do centralnego ogrzewania oraz kotły należy wybierać ze sprawdzonego źródła. Taki jest Metal-Fach, gdzie znajdziemy szeroki wachlarz produktów, które spełnią nasze wymagania. Zarówno pod względem mocy, jak i energooszczędności. Bo moc kotła wpływa także na zużycie prądu, a tym samym na rachunki. Warto więc dobrać takie urządzenie, które nie tylko będzie miało odpowiednia moc, ale także będzie zasilane paliwem oszczędnym dla naszego portfela. W Metal-Fach znajdziemy takie właśnie kotły, a dodatkowo możemy liczyć na pomoc specjalistów.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: