fbpx

Zmniejsz koszty ogrzewania – Porady

Pellet i jego rodzaje

Pellet i jego rodzaje

Pellet to ekologiczny, granulowany opał, który stanowi bardzo dobra alternatywę dla ekogroszku oraz innych paliw stałych. Jest on pozyskiwany z odpadów, co wpływa na jego atrakcyjną cenę. Do spalania pelletu potrzebny jest specjalny kocioł.

Podstawowe rodzaje pelletu

Pellet powstaje ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem masy, z której wyciskane są granulki. Paliwo to zasadniczo produkowane jest z odpadów. Ze względu na rodzaj surowca, z którego został pozyskany opał, można wyróżnić:

 • pellet drewniany,
 • agro pellet.

Pellet drewniany

Ten rodzaj pelletu produkowany jest z odpadów drzewnych, takich jak trociny, zrębki czy kora drzewna. Mogą to być na przykład resztki z zakładów stolarskich lub tartaków. Z tych pozornie bezużytecznych odpadów można pozyskać cenny surowiec o całkiem dużej wartości opałowej.

Trociny oraz inne odpady drewniane poddawane są suszeniu, rozdrobnieniu i sprasowaniu. W dalszej kolejności masa drzewna zostaje podgrzana i formowana w granulat. Następnie gotowy pellet jest workowany i dystrybuowany do punktów sprzedaży. Jest to paliwo w pełni naturalne, o wartości opałowej dochodzącej od 16 MJ/kg do 19 MJ/kg, które stanowi bardzo dobrą alternatywę dla węgla kamiennego.

Agro pellet

Jego produkcja odbywa się w podobny sposób, jak pelletu drzewnego. W tym jednak przypadku do produkcji paliwa wykorzystywane są odpady pochodzenia rolniczego. Może to być np. słoma czy łodygi roślin. Popularny jest także pellet z łuski słonecznika.

Kaloryczność agro pelletu będzie więc zależała od zastosowanego wsadu. Popularny pellet ze słomy ma wartość opałową od 14 do 17 MJ/kg. Po spaleniu tego rodzaju paliwa zostaje bardzo mało popiołu, około 3-5%.

Czy pellet jest szkodliwy?

Pellet jest paliwem bardzo ekologicznym, ponieważ najczęściej powstaje z resztek drewna lub roślin pochodzenia rolniczego. Ponadto do jego produkcji używane są surowce odnawialne. Zastosowanie pelletu jako opału powoduje, że zmniejsza się zużycie paliw kopalnych, których zasoby są ograniczone.

Pellet stosowany jest w nowoczesnych kotłach, dlatego podczas jego spalania wytwarzana jest znikoma ilość pyłów oraz szkodliwych związków. Co więcej, eksperci szacują, że podczas ogrzewania pelletem do atmosfery emitowane jest tyle dwutlenku węgla, ile pochłonęło drzewo w wyniku procesu fotosyntezy. Dlatego bilans CO2 w tym przypadku jest zerowy.

Dobrej jakości pellet jest zdecydowanie bardziej ekologiczny niż wszelkie odmiany węgla. Po jego spaleniu powstaje znikoma ilość popiołu, który dodatkowo może być wykorzystany jako nawóz organiczny. Pellet jest więc paliwem przyszłości, który spełnia kryteria idei zero waste.

Czy pellet to ekonomiczne rozwiązanie?

Pellet drzewny, z łuski słonecznika czy ze słomy to nie tylko korzyści dla środowiska, ale również domowego budżetu. Choć ma kaloryczność mniejszą niż węgiel, to jego cena jest również jest niższa. Dlatego spalanie pelletu jest jak najbardziej uzasadnione ekonomicznie.

Owszem, obecne turbulencje na rynku energii spowodowały, że również ceny pelletu, podobnie jak węgla, poszły w górę. Jednak planując inwestycję w tego rodzaju źródło ogrzewania, należy wziąć pod uwagę długi horyzont czasowy.

  Kotły na pellet w naszej ofercie

  Ogrzewanie opałem w granulkach jest więc ekologiczne i uzasadnione ekonomiczne, dlatego warto rozważyć zakup kotła na pellet. W naszej ofercie znajdziesz wiele tego typu urządzeń, które spełniają rygorystyczne normy Ekoprojektu.

  Są to kotły z serii SLIM PELLET, SLIM PELLET MINI, GRAND PELLET, SEG BIO, SMART PELLET WF, czy SEM DUOPELL. Zaletą urządzeń jest zaawansowana technologia, która redukuje liczbę czynności, jakie należy wykonać przy obsłudze pieca praktycznie do zera! Kotły wyposażone są m.in. w pojemny zbiornik zasypowy, automatyczną zapalarkę oraz samoczyszczący się palnik.

  Oferowane kotły na pellet mają różne wymiary, kształty oraz moc, dlatego na pewno znajdziesz model, który będzie pasował do Twojej kotłowni. Zakres naszych usług obejmuje również fachowe doradztwo oraz montaż, a więc możesz liczyć na pełne wsparcie przy zakupie nowego kotła.

  Kontakt ogólny:

  Otwarte:

  • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54
  • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

  Social Media:

  Kontakt serwis:

  Kotły c.o.:

  • Pon.-Pt. 7:00-20:00
  • Tel. +48 85 711 94 56
  • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

  Kontakt serwis:

  Pompy ciepła:

  • Pon.-Pt. 7:00-15:00
  • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
  • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

  Dane adresowe:

  METAL-FACH Technika Grzewcza
  Sp. z o.o.

  • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
  • NIP: 545-182-60-12
  • REGON: 523566030

  Jak dojechać: