fbpx

Porady – Zmniejsz koszty ogrzewania domu

Kotły na pellet w służbie ekologii

Wygoda użytkowania, ekologiczność i dość niskie koszty eksploatacji to główne zalety kotłów na pellet. Ten rodzaj ogrzewania z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, zastępując inne źródła ciepła.

kocioł co na pellet grand pellet 15-34

Zalety kotłów na pellet

Kotły na pellet pod wieloma względami mają przewagę nad innymi formami ogrzewania. W związku ze wzrostem świadomości zagrożenia w wyniku zanieczyszczenia środowiska doceniane są zwłaszcza za ekologiczność. Nowoczesne kotły na pellet są także ekonomiczne. Cechują się wysoką sprawnością opałową, która osiąga wartość 84%-92%. Pellet to opał wysokokaloryczny wśród paliw kwalifikowany jako Biomasa.

Istotną zaletą ogrzewania budynku pellet jest wygoda. Podczas spalania powstaje niewiele popiołu, który jest łatwiejszy do usunięcia niż węglowy. Popiół z pelletu jest biodegradowalny, a co za tym idzie można go rozsypać gdziekolwiek. Kocioł na pellet nie wymaga częstego czyszczenia, a przy tym jest łatwy w obsłudze z uwagi na automatyzację jego działania.

Spełniają wymagania energetyczno-emisyjne

Kotły na pellet 5 klasy spełniają wymagania normy PN-EN 303–5:2012, które dotyczą emisji substancji smolistych, tlenku węgla, pyłów oraz mocy minimalnej, jaką musi zapewniać źródło ciepła.

Wysokiej jakości kotły na pellet są również zgodne z Ecodesign, czyli dyrektywą Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że spełniają normy dotyczące czystości spalin oraz wysokości emisji szkodliwych substancji, nawet gdy pracują z mocą nominalną.

Bezobsługowa praca

Nowoczesne kotły na pellet są w pełni zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe. Samoczynnie się rozpalają i wygaszają, gdy osiągną pożądaną temperaturę, zaś dozownik dostosowuje odpowiednią ilość pelletu. Cały ten proces nadzoruje programowalny zegar RTC, dzięki któremu możemy zaplanować cały tydzień pracy urządzenia, oddzielnie dla trybu pracy zimą i latem.

Obsługa kotła na pellet ogranicza się do ustawienia temperatury, uzupełniania poziomu paliwa i wyczyszczenia jego komory przynajmniej 2 razy w roku. Poza tym niektóre wszystkie modele można obsługiwać zdalnie za pomocą smartfona lub komputera. W jednym z modeli oferowanych przez przedsiębiorstwo METAL-FACH Technika Grzewcza montowany jest również system automatycznego czyszczenia kanałów konwekcyjnych, a w większości modeli montowany w standardzie jest automatyczny system odpopielania.

Kwalifikują się do dofinansowania

Kotły na pellet 5 klasy i EcoDesign podlegają dofinansowaniu w ramach programu „Czyste powietrze”. Prawie wszystkie modele z oferty kwalifikują się do podwyższonej dotacji. Można uzyskać dofinansowanie na modernizację swojej kotłowni w wysokości do 90% kosztów. Warunki uzyskania dopłaty dokładnie opisano na stronie dotyczącej programu „Czyste Powietrze” https://czystepowietrze.gov.pl/

kocioł co na pellet grand pellet 200

Co wpływa na ekologiczność kotłów na pellet?

Pellet to opał ekologiczny, nazywany zielonym węglem. Podczas jego spalania dochodzi do emisji minimalnej ilości substancji smolistych. Przekłada się to na niewielki wpływ na środowisko naturalne i jakość powietrza. Poza tym wytwarzana jest niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz.

Pellet to odnawialne źródło energii

Pellet to wysokokaloryczne paliwo ekologiczne. Jego produkcja opiera się na zagospodarowaniu odpadów drzewnych. Pellet powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy i innych materiałów. Dostępny jest jako granulat, najczęściej w postaci walców o niewielkich rozmiarach.

Nietoksyczny popiół z pelletu można wtórnie wykorzystać

Pellet jest ekologiczny, zatem otrzymany z jego spalania popiół jest nietoksyczny. Utylizacja może zatem ograniczać się do wykorzystania go jako nawozu. Popiół z pelletu  stanowi doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych. Zawiera potas, fosfor i wapń oraz cechuje się wysokim pH o właściwościach odkwaszających.

Popiół z pelletu można także dodać do kompostu, wzbogacając go w mikroelementy i inne cenne składniki.

Kotły na pellet w naszej ofercie

W ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza dostępne są wysokiej jakości kotły na pellet o różnych parametrach. Mogą służyć zarówno do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak również hal o dużej powierzchni.

Wszystkie kotły na pellet z naszej oferty to urządzenia 5 klasy zgodnej z normą PN-EN 303–5:2012. Posiadają także certyfikat EcoDesign. Projektowane są z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania oraz wysokiej sprawności cieplnej.

Wyróżniają się zaawansowaną technologią, przez co są praktycznie bezobsługowe i wymagają minimalnej interwencji. Praktycznie wszystkie kotły na pellet METAL-FACH posiadają palnik samoczyszczący, natomiast wszystkie wyposażone są w prosty i intuicyjny w obsłudze sterownik.

Nasze kotły na pellet produkowane są z wytrzymałych i niezawodnych materiałów. To urządzenia, które przez długie lata zapewniają ciepło w domach ich właścicieli.

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pn-Pt w godz. 07: 00-15:00
 • Telefon: +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Kontakt serwis kotły c.o.

Otwarte:

 • Poniedziałek - Piątek 7:00-20:00
 • Sobota 8:00-16:00
 • Niedziela 10:00-14:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis pompy ciepła

Otwarte:

 • Poniedziałek - Piątek 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Jacek Kucharewicz

 • 16-100 Sokółka ul. Sikorskiego 66
 • NIP: 545-100-10-62
 • REGON: 050073833

Social Media:

Jak dojechać: