fbpx

Kocioł c.o. z podajnikiem?

Jaki wybrać?

Podajniki w piecach c.o.?

Podajnik w kotłach c.o. to dobre rozwiązanie?

Modyfikując system centralnego ogrzewania lub też przygotowując się w ogóle do jego założenia, warto dowiedzieć się, jak wybrać dobry piec z podajnikiem. Nie jest to tak łatwe, jak można by przypuszczać.

Obecnie na rynku pieców można znaleźć wiele rodzajów kotłów, które wyposażone są w podajniki. Nie każdy jednak nadaje się do domowego użytkowania. Część z nich przeznaczona jest bowiem do zaopatrywania w ogrzewanie czy ciepłą wodę znacznie większe powierzchnie, niż te mieszkaniowe. Dlatego warto dowiedzieć się o tego typu urządzeniach jak najwięcej, zanim postanowimy wydać pieniądze.

Jaki kocioł z podajnikiem wybrać?

Na to, jak wybrać piec z podajnikiem, odpowiedź może być tylko jedna. Należy wybrać taki, który będzie ułatwiał życie mieszkańcom domu, zamiast je utrudniać. Choć wydaje się to czymś oczywistym, nie zawsze tak niestety jest. Informacje o kotłach to podstawa przed dokonaniem zakupu. Warto więc dowiedzieć się, jakie potrzeby grzewcze ma nasz przyszły lub obecny dom. Od tego zależała będzie wprawdzie moc urządzenia, do którego zakupu się przygotowujemy, ale także jego wielkość. Ta na szczęście może być różna w zależności od tego, jaki kocioł z podajnikiem wybierzemy.

Rodzaje kotłów z podajnikiem.

Warto wiedzieć, że decydując się na instalację pieca w kotłowni, którego paliwem będzie np. eko-groszek (czyli nie stały dopływ gazu), mieszkańcy będą musieli samodzielnie go obsługiwać. Kotły z podajnikami służą do tego, by ten stan uprościć i sprawić, że będzie on nie tylko bezpieczny, ale przede wszystkim prosty. Kotły z podajnikami można podzielić na rodzaje, które nawiązują do wykorzystywanego opału. Tak więc mamy kotły z podajnikiem na Eko-groszek lub na pellet. Jeżeli zależy nam na rodzaju tego, jak podawane jest paliwo, dzielimy je na te z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym.

Pierwszy z nich działa na zasadzie tłoka, który przesuwa opał do jego miejsca spalania. Podajnik ślimakowy sprawia, że paliwo przesuwa się do paleniska automatycznie. Który więc wybrać?

Kocioł 5 generacji.

Wszystko zależy od tego z jakiego rodzaju opału będziemy korzystać. Przy drewnie, znacznie lepiej sprawdzają się kotły z podajnikiem tłokowym. Jeżeli więc decydujemy się na Eko-groszek czy biomasę, lepiej zdecydować się na podajnik ślimakowy. Ich obsługa nie należy do najtrudniejszych, bo wystarczy raz na kilka dni dosypać odpowiedniego opału, a cała reszta dzieje się bez konieczności udziału właściciela.

Wybierając model, powinniśmy więc zwrócić uwagę na moc oraz rodzaj podajnika. Jednak równie ważna jest ekologia, dlatego najlepiej wybierać piece 5 generacji, czyli takie, które emitują o wiele mniej zanieczyszczeń do środowiska, a także są bezpieczniejsze. Dobrym przykładem będzie tutaj produkt Metal-Fach, czyli SEG BIO, który dzięki uzyskaniu właśnie 5 klasy, bierze udział w programie dofinansowywania przez rząd. Dodatkowo posiada liczne certyfikaty, które gwarantują użyteczność sprzętu na lata i bezpieczeństwo.

Dobór kotła powinien odbywać się przez profesjonalistę, który ma wieloletnie doświadczenie w montowaniu oraz obsłudze pieców. Na szczęście w Metal-Fach mają tylko takich fachowców, więc warto im zaufać.

 

 

Kontakt z Nami

METAL-FACH Jacek Kucharewicz

16-100 Sokółka ul. Sikorskiego 66

Tel. +48 85 711 94 54

NIP: 545-100-10-62

REGON: 050073833