fbpx

Zanim kupisz urządzenie grzewcze – porady

Jaki kocioł z podajnikiem wybrać

Podajnik w kotłach c.o. to dobre rozwiązanie?

Modyfikując system centralnego ogrzewania lub też przygotowując się w ogóle do jego założenia, warto dowiedzieć się, jak wybrać dobry piec z podajnikiem. Nie jest to tak łatwe, jak można by przypuszczać.

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów kotłów, które wyposażone są w podajniki. Nie każdy jednak nadaje się do domowego użytkowania. Część z nich przeznaczona jest bowiem do zaopatrywania w ogrzewanie czy ciepłą wodę znacznie większe powierzchnie, niż te mieszkaniowe. Dlatego warto poznać bliżej te urządzenia, zanim postanowimy wydać pieniądze.

Jaki kocioł z podajnikiem wybrać?

Na to, jak wybrać piec z podajnikiem, odpowiedź może być tylko jedna. Należy wybrać taki, który będzie ułatwiał życie mieszkańcom domu, zamiast je utrudniać. Choć wydaje się to czymś oczywistym, nie zawsze tak niestety jest. Informacje o kotłach to podstawa przed dokonaniem zakupu. Warto więc dowiedzieć się, jakie potrzeby grzewcze ma nasz przyszły lub obecny dom. Od tego zależała będzie wprawdzie moc urządzenia, do którego zakupu się przygotowujemy, ale także jego wielkość. Ta na szczęście może być różna w zależności od tego, jaki kocioł z podajnikiem wybierzemy.

Rodzaje kotłów z podajnikiem

Warto wiedzieć, że decydując się na instalację pieca w kotłowni, którego paliwem będzie np. ekogroszek (czyli nie stały dopływ gazu), mieszkańcy będą musieli samodzielnie go obsługiwać. Kotły z podajnikami służą do tego, by ten stan uprościć i sprawić, że będzie on nie tylko bezpieczny, ale przede wszystkim prosty i ekologiczny. Kotły z podajnikami można podzielić w zależności od stosowanego opału. Tak więc mamy kotły z podajnikiem na ekogroszek, pellet oraz zrębkę. W ofertach firm pojawiają się zarówno podajniki tłokowe jak i podajniki ślimakowe.
Pierwszy z nich działa na zasadzie tłoka, który przesuwa opał do jego miejsca spalania. Podajnik ślimakowy sprawia, że paliwo przesuwa się do paleniska automatycznie. Który więc wybrać?

Kocioł 5 generacji

Wszystko zależy od tego z jakiego rodzaju opału będziemy korzystać. Przy drewnie / zrębce, znacznie lepiej sprawdzają się kotły z podajnikiem tłokowym. Jeżeli więc decydujemy się na ekogroszek czy biomasę / pellet, lepiej zdecydować się na podajnik ślimakowy. Ich obsługa nie należy do najtrudniejszych, bo wystarczy raz na kilka dni dosypać odpowiedniego opału, a cała reszta dzieje się bez konieczności udziału właściciela.

Wybierając model, powinniśmy więc zwrócić uwagę na moc oraz rodzaj podajnika. Jednak równie ważna jest ekologia, dlatego najlepiej wybierać piece 5 generacji posiadający certyfikat EcoDesign (Eko Projekt), czyli takie, które emitują o wiele mniej zanieczyszczeń do środowiska, a także są bezpieczniejsze. Dobrym przykładem będzie tutaj produkt Metal-Fach, czyli SEG PELLET, który dzięki uzyskaniu 5 klasy, bierze udział w programie dofinansowywania przez rząd. Dodatkowo posiada liczne certyfikaty, które gwarantują użyteczność sprzętu na lata i bezpieczeństwo.

Dobór kotła powinien odbywać się przez profesjonalistę, który ma wieloletnie doświadczenie w montowaniu oraz obsłudze pieców. Na szczęście w Metal-Fach mają tylko takich fachowców, więc warto im zaufać. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem!

Kontakt ogólny:

Otwarte:

 • Pon.-Pt. 07: 00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54
 • E-mail: sprzedaz@metalfach.com.pl

Social Media:

Kontakt serwis:

Kotły c.o.:

 • Pon.-Pt. 7:00-20:00
 • Sob. 8:00-16:00
 • Niedz. 10:00-14:00
 • Tel. +48 85 711 94 56
 • E-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl

Kontakt serwis:

Pompy ciepła:

 • Pon.-Pt. 7:00-15:00
 • Tel. +48 85 711 94 54 wew. 12
 • E-mail: serwis.pompy@metalfach.com.pl

Dane adresowe:

METAL-FACH Technika Grzewcza
Sp. z o.o.

 • ul. Sikorskiego 66, 16-100 Sokółka, Polska
 • NIP: 545-182-60-12
 • REGON: 523566030

Jak dojechać: